| Canndii a întrebat:

Buna TPU
Am nevoie de puțin ajutor de la cei ce frecventează des plaja.
- Când e cel mai bun moment al zilei pentru a intra in apa?
- Dacă bate vântul si sunt valuri, pot intra in apa? Am văzut foarte mulți in apa pe vreme cu vânt, aveau chiar și saltele pentru apa(nu știu cum se numesc), dar mama spune ca nu pot intra când sunt valuri...
- Când apar meduzele? Dimineata sau după-amiaza?
- Neaparat sa folosesc protecție solară?

Funda!

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

- Nu exista cel mai bun moment. Este recomandat sa nu mergi la plaja intre orele 10-16. Eu zic ca dupa ora 16 este foarte bine si ai si timp destul pana se intuneca.

- Poti intra in apa, chiar daca sunt valuri, cu conditia sa nu te aventurezi. Stai aproape de mal, acolo unde se sparg valurile si o sa vezi ca te vei distra. Eu, fiind nascut la mare, nu mai sunt asa de "wow" cand merg la plaja. Prefer sa o fac doar cand sunt valuri. Am intrat si cand era steag rosu, recunosc, insa niciodata nu m-am dat viteaz, chiar daca stiu sa inot, nu am mers in larg, pentru ca cu marea nu te joci. Zilele astea a fost marea cam agitata, iar vantul a batut foarte tare. Ar fi pacat sa vii pentru 2-3 zile si sa nu intri in apa. Intra, dar fii cumpatat/a, asta e sfatul meu.
Sunt oameni cu saltele, colace si asa mai departe. Care e nelamurirea in legatura cu ei?

- Meduzele nu apar dimineata, dupa amiaza sau seara. Pur si simplu, cateodata sunt, mai ales cand e apa murdara si plina cu alge, iar cateodata, cel mai adesea, nu. La fel si cu gandacii.

- Eu nu am folosit niciodata, dar vad ca multi medici recomanda.

| Canndii explică (pentru AFR81):

Nu e nicio nelămurire, am uitat eu sa spun ca Den fiecare data când ii vedeam cu saltele mama spunea ca ei știu sa înoate dacă se întâmpla ceva. Știu si eu ca valurile te aduc la mal... nu te duc in larg. Am încercat sa o conving dar degeaba.

| AFR81 a răspuns (pentru Canndii):

Valurile te duc la mal daca stai la mal. Daca esti in larg, te trag curentii si mai in larg.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand esti la plaja
cand sunt steagurile rosii puse de salvamari nu intri, in rest cand ai chef
daca vrei sa te arzi si sa te usture piele nu folosesti protectie solara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intra in apa cand vrei, eu intru de obicei si inainte de pranz, si dupa.E foarte fain cand sunt valuri(logic ca poti intra). Meduze sunt tot timpul, dar daca nu la feci nimic, nu o sa te intelepe.Pai depinde si de pielea ta... daca esti mai sensibil foloseste o crema cu factor de protectie ridicat(50 sau daca nu 30), dar daca vrei sa te bronzezi poti sa folosesti un ulei de bronzat care are incorporat si factor de protectie, dar scazut(10, 15)

| Canndii explică (pentru anonim_4396):

Folosesc foarte rar o crema de la nivea, protecție și bronz de 30, am căutat de 50 dar nu era si pentru bronz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Canndii):

Da stiu ca nu exista de 50, foarte bine

| 94Lucifer94 a răspuns:

După-amiaza când nu mai sunt razele soarelui atât de nocive iar apa se mai încălzește puțin. Dar dacă vrei să faci plajă, dimineața. Iar dacă prinzi soarele amiezii, ar fi bine să folosești și cremă de protecție solară. Cât despre meduze eu am prins toată ziua, când eram mai mic. Erau doar niște gelatine transparente și alunecoase.

| PIPER23 a răspuns:

Evita plaja in miezul zilei.
Tine cont ca soarele te arde mai bine cand iesi din apa si esti ud/a.