| lupsealexia a întrebat:

Am o problema cu scoala. Colegele mele ma barfesc toata ziua si vorbesc despre mine si pe grup(din care nu de mult m-o dat afara). In toate pauzele stau mai mult singura. Toate fetele sunt asa. Mai nou au inceput sa ma urasca si unii baieti din cauza lor. Ma simt prost cand fac asta. Ce pot sa fac?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Accepti situatia si rezisti pana vei termina scoala sau te muti. Alte solutii nu vad.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E greu sa-ti ridici nivelul in ochii lor daca te-au clasificat negativ si te resping. Trebuie sa lupti mult la tine ca sa fii acceptata. Ce e trist e ca uneori posibil sa nu fii tu persoana non-grata ci ei sunt niste destrabalati si niste egoisti. Nimeni nu poate spune ce e de facut cand nu stie situatia de aproape, adica nu va cunoaste pe toti. Un mediator poate fi dirigintele, parintii la o sedinta pot discuta aspectul daca pui problema, un psiholog. In cazuri in care s-au epuizat astfel de metode ramane mutatul cel putin in alta clasa. Nu trebuie sa te preocupe pana la depresie asta, viata nu e dreapta cu nimeni. Fa-ti prieteni in alta parte, din alte clase.