| тøхх a întrebat:

Am si eu o intrebare poate stupida dar totusi : Ce este acela smokey eyes? Creion de ochi, machiaj ce-i? multumesc!

Răspuns Câştigător
| beautifulkiss a răspuns:

Buna uite ce inseamna smokey eyes si cum poti crea machiajul in cazul in care il doresti:
Machiajul smokey eyes este cel mai des folosit de catre vedete si nu numai, pentru a-si pune in evidenta frumusetea ochilor si consta in aplicarea de nuante inchise, fumurii sau electrizante.

Pentru a obtine un astfel de look aveti nevoie de un dermatograf inchis la culoare (negru, maro, kajal) si de farduri fumurii. Noile nuante pentru acest sezon sunt aubergine, verde inchis, albastru electric si gri, combinate cu nuante de maro-bronz.

Incepeti prin a trasa un contur in jurul ochilor cu un eye-liner (dermatograf) negru sau alte nuante inchise. Pentru un make-up de seara folositi tusul. Aplicati apoi pe pleoape o nuanta fumurie, dupa care aplicati o nuanta mai deschisa, electrizanta, pentru a da putina luminozitate ochilor.

Un altfel de machiaj il puteti obtine astfel: aplicati pe jumatatea exterioara a pleoapelor o nuanta inchisa de negru si pe jumatatea interioara o nuanta de argintiu, maro inchis, gri metalizat sau liliac. Pentru estomparea culorilor intindeti nuanta cu varful unui betisor cu vata sau cu o pensula subtire.

La final se vor aplica doua straturi de rimel pentru a da volum genelor si pentru a se obtine o privire irezistibila. Acest look este potrivit atat pentru o seara cu fetele, la o petrecere, dar si la un cocktail.

Pentru buze trebuie sa folositi culori deschise, cat mai apropiate de culoarea pielii, iar pentru un efect de volum aplicati un gloss transparent sau un roz pal.
Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

6 răspunsuri:
| lol1232 a răspuns:

Smokey eyes etse atunci cand te dai cu creion la ochi uite un ex de
smokey eyes
http://styletips101.com/makeup/summery-smoky-eyes.html
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:0, s:0&tx=92&ty=115 :)

| Th3eo a răspuns:

Smokey eyes este un machiaj care consta in aplicarea de nuante inchise, fumurii sau electrizante.

| αŁз a răspuns:

Este Un Machiaj mai exact o combinatie de macheaje:d uIte:x [ http://www.youtube.com/watch?v=Xkl3YiswJrE ]

| ioanab_4198 a răspuns:

Smokey eyes este un stil de make-up. arata cam asa, dar se pot face variatii de umbre, nuante, contur, etc: http://www.google.ro/......tp?/imgres r:1, s:14&biw=1024&bih=400

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creion