| andreeadonica a întrebat:

Am un catel de vreo 3 luni si ceva si vreau sa-l dresez.Cand suntem singuri executa unele comenzi, insa cand e in preajma celorlalti 2 catei ai mei nu vrea sa execute nimic si nu stiu de ce. Va rog ajutati-ma spuneti-mi ce trebuie sa fac cum trebuie sa procedez. VA ROG!

Răspuns Câştigător
| Bogdann1107 a răspuns:

Salut, in primul rand vorbesc din propia experienta nu basme!
1.Ai nevoie de o lesa.
2.ai nevoie de recompensa( ceva mic de mancare care ii place)!
3. Dresajul de inceput de face individual cu catelul la picior.
Dupa ce executa primele lucruri necesare de inceput de dresaj cum ar fi PAS- sa mearga odata cu tine si langa tine cu lesa lasata usor pe langa picior nu ti animalul sugrumat!
Ii oferi recompensa si il feliciti prin:BRAVO
Trebuie sa il inveti " in joaca" sa fie un mediu placut!
Dupa un timp il poti invata si in compania altor caini sa nu aibe treaba cu ei si etc!
Sa nu uit, trebuie sa fi MAXIM DE CALM!

1 răspuns:
| annempx a răspuns:

Poate ca e prea mic si naiv, nu stiu, si eu am 2 catei numai ca mai mari, si am reusit sa-i dresez dar nu prea mult. dă-i timp si totul se rezolvă happy