| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu ce inseamna sa dai un caine pentru monta, sa cunosc cum sa procedez cu al meu.

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

In engleza a "monta" inseamna sa incaleci
deduci tu restul tongue

| adryang78 a răspuns:

Salut!
Monta înseamnă însămânțarea femelei.
Dacă ai un câine (mascul), îl duci la proprietarul femelei ca s-o însămânțeze. Ține cont că o să facă așa cum vrea el, nu cum vrei tu, deci s-ar putea să nu-i placă "domnișoara". happy
Dacă ai femelă, situația stă invers.
De regulă, cei doi proprietari ai câinilor se pun de comun acord, iar cel cu masculul își oprește 1, 2 sau 3 pui după ce sunt înțărcați de femelă, pentru a-i valorifica, presupunând că vorbim despre câini de rasă.

| anonim_4396 explică (pentru adryang78):

Da, golden retriever