| JeSuis123 a întrebat:

Care sunt asemanarile/deosebirile dintre Romania si Marea Britanie?

2 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Deosebiri:
In primul rand numarul de locuitori si bineinteles zona pe glob si istoria. Fiecare tara are o istorie aparte, diferita. Marea Britanie are suprafata 240.000 km² in timp ce Romania are 238.391 km². Populatia Marii Britanice este de 60.003.000 locuitori si are o densitate de 277 loc/km² in timp ce Romania are doar 20.254.866 locuitori si o densitate de 80 loc/km². Si grupurile etnice difera: In Marea Britanie se gasesc urmatoarele grupe etnice: cornici, englezi, scoțieni, galezi. Iar in Romania sunt urmatorii: romani, maghiari si romi. Mai difera si fusul orar. Marea Britanie are un fus orar -2 in timp ce Romania are fusul orar 0

Asemanari:
As zice la suprafata tarii. Marea Britanie am zis ca are 240.000 km² si Romania are 238.391 km². Cifrele sunt destul de apropriate. Asta cred ca ar putea fi o asemanare...

| acvilasurprinzatoare112 a răspuns:

Deosebirile sunt Muuuuuuulte.