| iaialovely1700 a întrebat:

Ce carte/carti v-au placut cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| Vichtory a răspuns:

Ar fi trebuit sa ne scrii si varsta si ce carti iti plac dar din cate am citit eu iti recomand :
Twilight ( Amurg, Luna noua, Eclipsa si Zori de zi ) - Stephenie Meyer.
Tunele ( 1, 2, 3,4 in curand si 5 ) - Gordon and William
Numele Trandafirului - este o carte pe care o citesti de 7 ori si o intelegi diferit de fiecare data, este de asemenea foarte grea. - Umberto Eco
Hobbitul si Stapanul Inelelor ( toate ) - J.R.R. Tolken
Iliada si Odiseea
Eragon - Christopher Paolini
Iti recomand Stephen King, carti destul de grele pline de fictiune HORROR, palpitante dar uneori vulgare.
De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger, e o carte excelenta si foarte bine scrisa despre viata unui student.
Ben Hur - Lew Wallance e o carte religioasa dar cu actiune.
Inca o carte foarte foarte interesanta care te face sa nu o mai lasi din mana e "Papillon" de Henri Charriere, e o auto-biografie a lui si e plina de actiune deci se poate spune ca e favorita mea.
Gestapo - Sven Hassel
Legiunea Blestematilor - Sven Hassel
Imperiul Iadului - Sven Hassel
Camarazi de front - Sven Hassel
Monte Cassino - Sven Hassel
Moarte si viscol - Sven Hassel
Curtea martiala - Sven Hassel
Comisarul - Sven Hassel
Unde se avanta vulturii - Alistair McClean
Singur pe lume - Hector Malot
Ostaticul ( volumul I si II ) -W.E.B. Griffin
Contele de Monte-Cristo - Alexandre Dumas ( foarte frumoasa cartea)
Laleaua neagra - ( nu mai stiu de cine e scrisa ) poti cauta cartea e o poveste de dragoste din Evul Mediu la care apare la un moment dat laleaua. ( ai sa vezi daca o citesti )
Cei trei muschetari - Alexandre Dumas
Chemarea strabunilor - Jack London
Colt Alb - Jack London
Shogun ( 3 volume mari si grase ) e un gen de ultimul samurai daca stii filmul.- James Clevell
-Fantoma de la opera ( nu stiu autorul scuza-ma )
- Mizerabilii ( 3 volume triste ) - Victor Hugo
-Moarte pe Nil - Agatha Christie
- Zece negri mititei - Agatha Christie
- Don Quijote de la Mancha ( 3 volume - gen povestiri din Evul Mediu ) - Miguel de Cervantes
-Frankenstein - Mary W. Shelley

Sa stii ca nu am dat copy-paste, eu ti-am insiruit cateva carti pe care le-am citit. Iti sugerez sa citesti din nou Ion Creanga, Mihai Eminescu, Ion Luca Caragiale etc. Vei intelege complet diferit de cand erai mic si citeai. Sper ca te-am ajutat. Lectura placuta!

12 răspunsuri:
| aLL3xandra97 a răspuns:

Buna!happy
Hector Malot – Singur pe lume love struck

| iaialovely1700 explică:

Multumesc pentru. toate raspunsurile voastre.
Toate mi-au fost de ajutor, si imi pare rau ca nu am putut da mai multe funde. Multumest tuturor!

| Omulambitious a răspuns:

Aventurile lui Tom Swayer de Mark Twain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asul de inima rosiebig grin

| LanaDelRayFan a răspuns:

Sall! Mie mi-au placut cartile:''Oliver Twist'',''Robinson Crusoe'',''Fram, ursul polar'' si ''Imparatul mustelor''.Ti le recomand. Lectura placuta!

| AskAlex a răspuns:

The Vampire Diaries (toate) =)

| iDizzySmile a răspuns:

Mie sincer, mi-a placut "Fiul Risipitor" si pentru cei care nu stiu nu este vorba despre pilda cea invatata la religie:]

| CvonD a răspuns:

Ciocoii vechi si noibig grin

| MoTaNeLL a răspuns:

Pai vezi si tu de la 9 ani pana la 15 ani citeste si tu legendele olimpului, toata colectia de Jules Verne, Eliada si odiseia, Harry Potter etc carti mai de aventura... dupa citeste carti mai grele poezii care le intelegi mai greu ca sa mai ''upgradezi'' creieru Eu am 15 ani si acum mai citesc carti de aventura care is foarte frumoase! Depinde de fiecare unuia i plac cartile de aventura altora de groaza altora de comedie fiecare cu preferintele lui!

| alex556 a răspuns:

Cei trei muschetari.

| alexandrufoc a răspuns:

Fram ursul polar

| MariStricurici a răspuns:

Regele gangsterilor