| raluca750 a întrebat:

Ce carti ati citit si care v-au impresionat? (Si despre ce este vorba in ele)

7 răspunsuri:
| fdhgcvnb a răspuns:

Oliver Twist[crying. citesc,citesc. yaay!big grin]
Marile sperante[sad frumos personaj Joe, sunt dezamagita de personajul principal]
Ion [ma asteptam la un asemenea final]
Cele doua orfeline[sad nu este asa de speciala, dar mi-a placut in perioada cand am citit-o]
O.O sunt o gramada-si mult mai multe carti straine si fantasy-astea sunt asa.realiste.Daca mai vrei propuneri[straine sau ceva,am citit mai de toate]anunta-ma! happy Pe astea le-am primit cadou de la adulti si a trebuit sa le citesc pentru ca altfel ii jigneam, dar s-a dovedit ca intr-un final mi-au placut. Fantasy/mai celebre sunt mult mai multe, si de-asta am spus sa imi dai mesaj daca vrei sa iti sugerez cateva.
happy

| jensen a răspuns:

The Great Gatsby, este povestea unui tanar Nick Carraway din America de Nord! Mutandu-se din orasul natal si stabilit pe coasta de est, il intalneste pe un domn, anume Gatsby, care ii trezeste curiozitatea de a afla totul despre el, printre el se numara multe alte personaje care te instiga sa le urmaresti trecutu, prezentu si viitoru! Toate intamplarile din carte au un farmec zguduitor si cuvintele alese pur si simplu genial! Pa'pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu citesc foarte multa fictiune. Uneori si horror.M-a impresionat foarte mult seria ''Cronicile Vrajitoarelor'' de Anne Rice.Nu as putea sa-ti spun despre ce e vorba, deoarece sunt multe de povestit.
Mi-a placut si seria ''Tunele''.Mai am o carte.In aceasta serie este vorba despre un baiat ce descopera o civilizatie ce traieste in subteran.Impreuna cu prietenul sau,si mai tarziu si cu tatal sau, trece prin tot felul de aventuri, ce le vor schimba vietile pentru totdeauna.
Iti mai recomand si ''Moilul'' de Stephen King.Este vorba despre telefoanele moile, fireste.Intr-o lume in care toata lumea are un telefon mobil, se dezlantuie un Semnal menit sa transforme oamenii ce vorbesc la telefon incepand din clipa declansarii Semnalului in oameni fara memorie, nebuni-telnebuni.

| Nymeria a răspuns:

Auu fost multe carti care le-am citit si-am ramas impresionatiata cateva dintre ele:
Cavalerii de Smarald-Anne Robillard(super tare cu niste scene faine, razboaie, vraji, profeti stravechi, copil nascut dintr-un viol care are o menire speciala)
Septimus Heap-Angie Sage(un copil furat la nastere si caruia totusi i se vor descoperi talentele de vrajitor si identitatea la sfarsitul primei carti)

Si altele ar mai fi
O lume disparuta-Arthur Conan Doyle
Compania Neagra si Umbrele staruitoare de Glen Cook, etc

| raluca750 explică:

Am citit Biblia happy

| CherishLife a răspuns:

Citeste Biblia si asta te va impresiona foarte mult si ati va schimba modul de viata.

| DanielaIulia a răspuns:

Bunahappy.Eu am citit Sandra Brown, sa citesti si tu, sunt foarte interesantelaughing. Glumesc. Am citit capitan la 15 ani este o carte superba[parerea mea] si imi multe. baltagul, mara, omul invizibil. depinde acum la ce nivel esti tu:d!