| NumeNou a întrebat:

big grin
Cum se analieaza sintactic si morfologic?

11 răspunsuri:
| lampard64 a răspuns:

Sintactic, reprezinta functia sintactica (predicat, subiect ) iar morfologic reprezinta partea de vorbire (verb, substantiv ), si in functie de fiecare parte de vorbire trebuie sa le zici, gen la substantiv, felul, numarul, genul, iar la verb timpul, modul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sintactic trebuie sa scrii ce este ca parte de propozitie ( subiect, predicat, atribut sau complement )si la morfologic ce este ca parte de vorbire ( substantiv, verb, adjectiv,... ) succes

| DLeonard a răspuns:

Depinde de ce vrei sa analizezi.

| corina0003 a răspuns (pentru DLeonard):

Toamna aurie a dus ploi si ceata.

| printesa00 a răspuns:

Sintactic inseamna sa analizezi partea de propozitie(subiect,atribut,complement,predicat,etc.),iar morfologic inseamna sa analizezi partile de vorbire(substantiv,predicat,pronume personal,pronume de politete, numeral, adjectiv, verb, etc.).Ai inteles?

| Skm a răspuns:

laughing Adică precizezi atât partea de propoziţie, cât şi partea de vorbire a cuvântului respectiv.

| stefaniadorianac a răspuns:

Analizarea morfologica se refera la partea de vorbire.De exemplu, din propozitia : Elevul este la scoala, elevul- este un substantiv.

Analizarea sintactica se refera la partea de propozitie.Pe acelasi exemplu, elevul este un subiect.

Sper ca te-am putut ajuta.

| andrei2511 a răspuns:

-la analiza sintactica: incepi analiza cu partea de propozitie.(EX: Ana are mere. Ana=subiect exprimat prin substantiv propriu, nr sg, caz N, gen feminin)
-iar la cea morfologica: incepi cu partea de vorbire(EX: Ana are mere. Ana=substantiv propriu, nt sg, caz N, gen feminin, functie sintactica de subiect) Sper ca te-am ajutat.winking

| Miley_9002 a răspuns:

Fata pleaca pe srtada. ex: fata = SB. eprimat prin suubst. comun smplu. etc

Alte răspunsuri