| BiscuiteCuCrema a întrebat:

TPU! De curand, am citit "Pe Aripile Vantului", de Margaret Mitchell si am mai citit si "Scarlett", de Alexandra Ripley, care este continuarea.
Pe toate site-urile am citit ca:
"Pe Aripile Vantului este una dintre cele mai frumoase carti scrise vreodata. Dar Alexandra Ripley mai bine nu se apuca sa scrie ce a scris. Daca nu scria ea "Scarlett", ramaneai cu eterna intrebare: "Cum il va aduc inapoi pe Rhett?". Dar "Scarlett" nu are acelasi farmec ca predecesoarea sa."
Cine a citit "Pe Aripile Vantului" si apoi "Scarlett" sa imi raspunda si mie la intrebarea: "Ce parere aveti?"

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Da, aşa este. Scarlett nu are strălucirea, frumuseţea şi caracteristica stilului lui Margaret Mitchell. Pe de altă parte trebuie să ne gândim şi la faptul că a durat 10 ani ca aceasta să scrie cartea. A revizuit în amănunţime textul, l-a schimbat. Şi ce e interesant la această cartea este că a pornit s-o scrie de la final spre început. Aşa cum continuarea scrisă de Alexandra Ripley nu se ridică la standardul romanului originar, tot aşa nici filmul (miniseria Scarlett) nu atinge nivelul filmului din 1939 (Gone with the wind). Am scris două articole pe această temă. Unul despre cazul Margaret Mitchel (cum a ajuns să scrie şi să devină celebră) şi altul despre Pe aripile vântului, romanul, filmul şi continuările. Le poţi găsi pe blogul bibliodevafiliala3.wordpress.com
Am scris şi părerea mea despre finalul cărţii şi speranţa mea că dacă Margaret Mitchell ar fi continuat cartea ea însăşi, ar fi găsit un sfârşit fericit acestei poveşti.