| Here4u a întrebat:

Intr-o curte sunt 134 pasari(gaini, curci si rate). Stiind ca nr. gainilor este cu 17 mai mare decat nr. curcilor, iar nr. ratelor este cu 9 mai mare decat al curcilor, sa se afle cate pasari sunt de fiecare fel. pls...mrs:*

Răspuns Câştigător
| wintage a răspuns:

Notam gainile cu g, c si r (cele trei feluri de gaini)
g+c+r=134
g=17+c
r=9+c
Avem g si r exprimat in functie de c. Inlocuim in prima suma si am rezolvat :
17+c+c+9+c=134
3c+26=134
3c=108
c=36
Daca stim numarul curcilor le stim si pe celalalte :
g=17+c=17+36=53 gaini
r=9+c=9+36=45 rate

| Rubby a răspuns (pentru wintage):

Rata nu e tot gaina si nici curca tongue

| wintage a răspuns (pentru Rubby):

Hh... vroiam sa zic cele 3 feluri de pasari! Nu stiu unde mi-a stat capul dar banuiesc ca a inteles... ca totul e bine!

6 răspunsuri:
| MariaO a răspuns:

Din cauza asta scade nivelul educatiei in Romania: pentru ca tu in loc sa stau 15 minute sa rumegi problema asta astepti sa ti-o faca altii, ce deh, la un examen o sa te duci impreuna cu cei de pe TPU care te ajuta.

| izabelageorgiana a răspuns:

Deci notam cu x numarul curcilor. Stiind ca gainile sunt cu 17 mai multe decat curcile, gainile=x +17. Stiind ca ratele sunt cu 9 mai multe decat curcile, ratele=x+9. De asemenea, suma tuturor pasarilor este 134, deci gaini +curci+ rate=134, deci (x+17)+x+ (x+ +9)=134 (am inlocuit cu relatiile de care am vorbit anterior), deci
x+17+x+x+9=134 deci 3*x + 26=134 deci 3*x=134-26 deci 3*x= 108 deci x=108 impartit la 3 deci x=36, inseamna ca numarul curcilor este 36. Numarul gainilor este 36+17=53 iar cel al ratelor este 36+9 =45. Sper ca ai priceput happy.

| Rubby a răspuns:

Gaini=g
rate=r
curci=c
g=c+17; r=c+9 => c+17+c+9+c=134 => 3c+26=134 => 3c=108 => c=36
=> g=36+17=53 si r=36+9=45
De unde rezulta ca sunt 36 curci, 53 gaini si 45 rate
Funda? big grin

| TheWheel a răspuns:

36 - curci
53 - gaini
45 - rate