| andiceasu95 a întrebat:

stie cineva cam cat ar costa un bilet de avion pentru Bucuresti-Constanta si daca nu am 18 ani impliniti imi trebuie pasaport si aviz dintre acela?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie procura de la parinti, merge si cu buletinul. In legatura cu avionul, poate sa ajunga si la 100-150€ daca e intr-o perioada aglomerata, ai putea sa iei trenul sau un blablacar si sa te scutesti de costul mare

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce i ar trebui procura daca nu iese din tara?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista zbor B Ct. Poate cu vreo escala prin Iasi sau Istanbul.

| Arrakis a răspuns:

Doamne fereste, ce avion Bucuresti - Constanta?
Oricum faci 2 ore cu trenul! E cel mai bun mijloc de transport pe aceasta relatie.

| andiceasu95 explică (pentru Arrakis):

Am dat aceasta intrebare fiindca m-a intrebat mama despre avion si am vrut sa o astampar si oricum o sa mergem cu trenul laughing

| Arrakis a răspuns (pentru andiceasu95):

Avion pentru distanta aia? Deci trenul face 2 ore, costa vreo 60 lei un bilet la clasa a 2-a. E singura linie ferata din tara unde se merge decent. Si daca ar exista avion pe relatia asta oricum ar fi mai scump si nu merita. Timpul pe care-l pierzi prin aeroport + taxi/autobuz spre oras depaseste chiar durata pe care o face trenul.
Avionul are sens pe distante mai mari gen Bucuresti - Iasi sau Bucuresti - Timisoara, Cluj, plus ca se gasesc si low cost-uri.
Mai trebuie sa intrebe mama ta si de avion pentru mers la paine. big grin

| andiceasu95 explică (pentru Arrakis):

Bai frate sincer aleg trenul ce o fi, o fi daca gasesc tren fara aer conditionat ma bronzez si inot in apa de transpiratie mai e si sarata laughing Perfect mi-am facut vacanta laughing)))

| wpetterssone a răspuns (pentru Arrakis):

Distanța pe o posibilă rută București Otopeni - Constanța Kogălniceanu este de 105 NM. În lume există distanțe mici care se efectuează via avion, cum ar fi Stockholm Arlanda - Mariehamn, unde distanța pe o posibilă rută este de 70 NM.
Nu distanța este cea care contează, ci posibilitatea de transport. Oamenii vor să ajungă cât mai repede dintr-un loc în altul. Dacă această rută ar exista, zborul ar dura circa 35 de minute, în funcție de aeronavă.
Am citit de un tren care s-a blocat pe șine și care a tranzitat România în 30 de ore. Pentru acele rute ar trebui introduse zboruri.

| Arrakis a răspuns (pentru wpetterssone):

Ai spus o prostie mai mare ca tine. Citești multe și tot nu știi nimic. Trenul e cel mai rapid ca mijloc de transport in comun pe aceasta rută. Bagă la cap! Nu se justifică zboruri aici. Și de ar exista îți ia foarte mult timp de la Constanta in Kogălniceanu plus Otopeni - București, plus toate manevrele necesare in aeroporturi (check in, controale samd) depășești lejer durata trenului!
Faptul ca ai auzit nasoale la TV despre nu știu ce tren nu înseamnă că aia se intampla mereu fix între Constanta și Bucuresti unde avem cea mai buna linie ferată din țara. Acel caz cu trenul care a făcut 30 de ore a fost din cauze naturale, nu din cauza infrastructurii / trenurilor. Și oricum a fost pe altă rută.