| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Sunt la filologie si sincer, habar nu am ce facultate sa urmez.
As vrea sa fac Dreptul dar stiu ca ai de munca in facultate si nu imi garanteaza nimeni ca dupa terminarea facultatii o sa imi gasesc un loc de munca.
Ma gandesc si la Facultatea de Jurnalism, insa nu stiu daca imi pot gasi un loc de munca in localitatea mea, o alta optiune este Facultatea de Management, insa nu prea stiu nimic despre asta.
Imi dati cateva sugestii si sfaturi?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In orice facultate serioasa trebuie sa muncesti foarte mult in timpul facultatii si, in afara de facultatile militare, nici o facultate nu-ti ofera garantii ca vei avea loc de munca. Singurele garantii ti le poti oferi singur, fiind cel mai bun si invatand foarte mult, fiindca intotdeauna cei mai buni isi vor gasi loc pe piata muncii.
Sfatul meu este sa faci facultatea care ti se potriveste. Gandeste-te ca vei munci 40 de ani in domeniul respectiv, daca nu iti place si nu ti se potriveste munca ti se va parea grea si urata si performanta inabordabila. Nu poti avea, in acelasi timp, talent si pentru drept si pentru marketing, sunt domenii prea diferite. Gandeste-te ce ai face cu placere si considera facultatea ca o investitie pe termen lung (muncesti mult si te bucuri de rezultate tot restul vietii). Discuta si cu psihologul scolii, iti poate face o evaluare (Cognitive Function Test, de exemplu) care sa te ajute in alegerea domeniului pentru care esti cu adevarat inzestrata

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos!
Nu stiu incotro sa ma indrept. Intr-adevar, mai am timp, dar daca nu ma gandesc serios de acum, cine stie ce o sa fac.

| Brigaela a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

E normal sa te gandesti serios si sa te hotarasti destul de repede. Cam din vacanta de vara dintre a zecea si a unsprezecea trebuie sa incepi usor usor sa inveti pentru admitere, asa ca nu e deloc prea devreme. Este o hotarare importanta. Succes!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate facultățile sunt o loterie!
La ce oferă societatea...
www.alegefacultatea.ro
Să ai succes în ceea ce vrei să faci!
Pa, pa.