| MariaaFairytale a întrebat:

Vreau sa calatoresc de la Sibiu la Cluj cu trenul si am niste nelamuriri. Daca iau trenul de la Sibiu trebuie sa il schimb la Teius. De la Teius trenul catre Cluj pleaca peste o ora de la sosirea mea. Daca exista intarziere la trenul meu si ajung mai tarziu exista posibilitatea sa pierd acel tren ce duce la Cluj? Multumesc!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca trenul tau intarzie mai mult de aceea ora prevazuta in mersul trenurilor, atunci CFR trebuie sa te despagubeasca, vizandu-ti biletul pentru urmatorul tren, indiferent de categoria lui, dar care-ti asigura intarzierea ceea mai mica la sosire.
Daca se intampla, mergi la caseria garii Teius, soliciti vizarea biletului pe motivul intarzierii suferite, respectiv bilet pe urmatorul tren.

Eu am patit de 2 ori asemanator, in unul din cazuri am calatorit mai departe chiar cu international, a doua oara cu intercity - cu toate ca initial am avut biletul pe tren personal (regio).

| CuriousStuff a răspuns:

Nu o sa ai intarziere de o ora, doar daca cade un copac pe linie si o rupe sau se intampla ceva... Deci sanse sa pierzi trenul practic nule.

| AndreiWeisz a răspuns:

Mno acum nu stiu exact pe cazul tau, cu Teius si Cluj, dar in mod normal, trenurile se mai asteapta unele pe altele daca au intarziere, in cazul in care acesta care pleaca este o legatura pentru cel care vine. Nu asteapta acum ore in sir, dar pana la 20 minute posibil sa astepte.

| MariaaFairytale explică (pentru AndreiWeisz):

Adica ma cam risc sa raman prin gara la Teius daca iau acel tren? mai bine aleg alta varianta?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru MariaaFairytale):

Pai zici ca tu ajungi cu o ora inainte (teoretic) sa plece trenul din Teius catre Cluj, sau asa am inteles eu. Ar trebui sa fie ok atunci, doar nu o sa aiba asa o intarziere mare.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru MariaaFairytale):

Nu, nu te risti. Daca trenul tau intarzie celalt asteapta; adica nu pleaca fara tine laughing Intarziere de o ora nu prea intalnesti, doar daca de exemplu este ceva pe linia ferata si nu se poate muta, a avut loc un accident pe linie, trenul prezinta defectiuni tehnice. dar asa ceva nu se intampla des, ci foarte rar. Sa inteleg ca nu prea ai mai fost cu trenul avand in vedere toate suspiciunile si fricile tale happy Stai linistita, nu e nimic riscant. Daca mai ai alte intrebari ma poti intreba in privat, calatoresc foarte des cu trenulwinking

| maradi3 a răspuns:

Nu prea cred sa aiba intarziere pe o ruta asa scurta!