| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.am 21 de ani si sunt plecata in strainatate! m-am apucat de curand sa scriu o carte(cu toate ca eu sunt din Romania, cartea este scrisa in idioma tarii in care sunt plecata) eu as vrea sa o pot publica candva. voi ce parere aveti? vi se pare o prostie ca o fata de varsta mea sa faca asta, in timp ce altele de aceiasi varsta isi traiesc viata la maxim.precizez ca sunt o fata normala, imi place sa ies la discoteca sa ma distrez etc. m-am informat pe internt si am citit ca este foarte greu sa publici o carte si asta mi-a cam distrus sperantele! dar o sa scriu in continuare pana ce o sa termin. vreau doar sa aflu mai multe pareri, nimeni din familia mea nu stie ca scriu, cred ca i-ar apuca rasul pe toti big grin mai ales pentru ca eu sunt o fire mai nebunatica, mai rebela si nu cred ca se asteapta la asa ceva din partea mea. oricum prefer sa nu spun nimic pana ce cartea nu va fi gata

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In Romania ai posibilitatea sa te adresezi unei edituri si daca lectorul de carte ramane impresionat de opera ta o poate recomanda insistent pentru a fi publicata.In acest caz editura isi asuma toate cheltuielile de tiparire si difuzare. Poti publica romanul si in regie proprie suportand tu toate cheltuielile. Cel mai bine ar fi s-o publici in limba in care a fost scrisa si sa verifici astfel audienta la publicul cititor al tarii respective. Apoi o aduci in Romania ca succes international.Aici nu se mira nimeni ca la 21 de ani scrii.Eu ma intreb de ce te-ai apucat atat de tarziu de scris.Ai mai publicat ceva pana acum?

| vazelin a răspuns:

Ar trebui sa intrebi pe cineva care stie bine romana (ceva fosta profesoara din liceu sau nu stiu...) ce parere are despre carte... (unele greseli nu le vezi singura) si nu stiu daca ai facut-o dar in locul dau as merge si as face facultatea de litere si poate mai cunosti oameni care scriu si ei si va ajutati reciproc!
mult succes!

| princess a răspuns:

Mersi pentru raspuns.nu am mai scris niciodata.doar cand eram trista ma apucam si scriam texte care sa rimeze, parca nu stiu ma simnteam mai bine exprimandu-ma in scris.nu stiu de ce m-am apucat acum de scris, sa nu crezi ca asta e un hobby, pur si simplu intr-o dimineata m-am trezit asa parca eram alta persoana, ma uitam la niste poze si dintr. o data mi. a venit ideea sa scriu o carte si acumam foarte mari sperante.am citit si eu poti sa o dai unei edituri si daca le place ti. o publica ei si nu platesti tu nimic, aici se face la fel ca in Romania. asta vroiam sa fac sa o public aici apoi daca merge sa o traduc si sa o public si in romania.cat despre ceea ce mi-a scris mihai11 mersi pentru raspunsul tau dar cum am spus mai sus asta nu e ceva ce ma pasioneaza mult, vreau doar sa scriu aceasta carte si sa fie publicata international. pot sa obtin asta si fara facultatea de litere, pana fac facultatea mi se duc ideilebig grin