| nuspuncinesunt2 a întrebat:

Buna! Vara asta am de gand sa merg cu tatal meu in vacanta.El vine din Italia.Da, facem in Romania.Vom merge prin Moldova pe la fratele lui, pe la mama lui la tara in Chisinau si am vrea sa mai mergem pe undeva.Ca nu l-am mai vazut de 3 ani si vrem si noi sa mergem pe undeva prin Romania, sa vizitam ceva.Ce ne puteti recomanda? Mentin sa mentionez faptul ca nu dorim sa ne cazam undeva. Vrem sa mergem prin oriunde in Romania. Ceva obiective mai de tineret?
P.S:Anii trecuti am vazut deja cam to Neamtul, toata Suceava si tot Brasovul.Deci daca s-ar putea, altceva in afara de obiective turistice din aceste judete.Multumesc!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prin muntii Apuseni. Daca va place drumetia. Acum o luna am fost in Arieseni si am vizitat cateva obiective de prin zona.

| nuspuncinesunt2 explică (pentru darrio2007):

Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Iubesc valea Ariesului, desii nu am mai ajuns de 20 de ani acolo, dar pentru mine, ramane un taram de poveste!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt atat de multe obiective turistice in Romania... ar fi o lista extrem de lunga...

Sibiu
Sighisoara
Maramuresul
Apuseii e plin de pesteri, trasee montane usoare, cascade, izvoare
Delta Dunarii
Cazanele Dunarii
Transfagarasean
Transalpina
Transbucegi
Valea Prahovei
Colibita
Cetatile fortificate din Transilvania
Castelele Hunedoara, Peles, Bran, Cantacuzino
Cluj
Zonele montane de langa Cluj
Sarmisegetuza
Alba Iulia
Strandurile Termale de la Felix
Oradea
Barajele Bicaz, Vidra, Vidraru, Siriu
Cheile Bicazului
Lacul Rosu
Cheile Turzii

| anonimg a răspuns:

Cred ca ar fi frumos prin Delta Dunarii:
https://www.youtube.com/watch?v=zrin-oNT22I

| Catrice a răspuns:

Ferentari,visul oricărui turist străin rolling on the floor
Maramureș văzusi?

| nuspuncinesunt2 explică (pentru Catrice):

laughing
Nu,ar fi idee buna Maramures.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

Ferentari?!? snobism in floare, Pantelimon prea bun pentru turisti?
rolling on the floor

| Țoglă a răspuns:

Îți propun o rută directă: Castelul Huniazilor, Hunedoara; Silvașu de sus la Arsenie Boca; Castelul Zânelor, Sibiu; Cârțișoara(Pe transfăgărășan până la lacul Bâlea); și pe final Canionul 7 Scări.