| Giuly_3112 a întrebat:

Buna vreau sa va intreb ceva. Cand invat cum pot sa retin mai repede stiti eu sunt genul ala de persoana invat stiu dar dupa o jumatate de ora nu mai stiu nimic laughing pot sa ma schimb?

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Citeste lectia si conspecteaza pe un caiet ideile principale, in felul acesta vei retine mai usor lectia.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Rescrie pe un caiet lectia, dar mai sistematizata, mai cu liniute...
Apoi citeste-o si ai sa vezi ca vei tine minte. Nu incerca sa memorezi ca pe o poezie.

daniela
| daniela a răspuns:

Incerca sa intelegi logica lucrurilor nu sa memorezi. fa diverse conexiuni cu ceea ce cunosti deja, urmareste firul logic a ceea ce citesti, nu incerca doar sa cintesti si atat.

| Elly4all a răspuns:

Cum a spus si alllinna, este bine sa iei lecitina cu vitamina A, iau si eu de la o vreme si sunt multumita chiar retin mai bine, incearca sa citesti lectia ca pe o poveste, si sa o zici cu cuvintele tale, nu invata mecanic.

| Demoiselle a răspuns:

Cum sa ia lecitina? Am citit o gramada de articole gen "Cum mi-a distrus lecitina viata "...Si eu am fost tentata sa iau pentru ca si eu retin greu... dar mai bine nu, tinand cont de faptul ca am o cunostinta de familie care s-a distrus luand pastile nerecomandate de medic...

| ady2607 a răspuns:

Nu mai inchide ochii cand inveti, incearca sa intelegi ceea ce citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roag-o pe mama ta sa cumpere lecitina pentru memorie, eu fac conspecte si astfel facandu-l retin mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie memoria vizuala...nu doar cea mecenica

| claudia11 a răspuns:

Lecitina sau Ciocolata de memorie! Eu am luat anul trecut, o perioada si acum retin tot!

| alexandra_5355 a răspuns:

Buna daca vrei sa reti mai mult lectia in minta citesteo de mai multe ori dupa fiecare ora