| Calin090905 a întrebat:

am primit azi un colet in valoare de 100 lei dar firma fan curier a mai adugat 90 lei la transport si am refuzat comanda, ce se intampla mai departe? (am comandat de pe olx)

9 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Tipul de pe olx trebuie sa plateasca cei 90 de lei plus inca vreo 50 returul daca vrea sa-si recupereze pachetul.
Practic te-ai comportat de neserios.Sau marlan cum se spune pe la noi.

| Intruder19 a răspuns:

Din moment ce nu stiai ca te mai costa inca 90 lei transportul ai procedat foarte bine. Vanzatorul trebuia sa te anunte de la inceput cat te costa in total produsul (valuare produs + transport ). Totusi mi se pare exagerat 90 lei pentru transport.

| BossuBarbosu a răspuns:

Nu vei mai primi comanda.

| cfrtobias a răspuns:

Pai era peste 30 kg? m-am uitat acum pe internet sau nu putea prin posta sau altfel sa trimita? pana acum nici eu n-am auzit asa scump sa fie acolo 20-30 lei sau poate 40 maxim

| sierra1 a răspuns:

"dar firma fan curier a mai adugat 90 lei"

chiar așa? când ai băgat produsele in cos, n-a scris cumva că transportul e atâta (ia verifică-ți comenzile)?

| cfrtobias a răspuns (pentru Intruder19):

Https://www.fancourier.ro/transport-marfa/ asa poate iesi de aici sau mai putin un pic

Bula
| Bula a răspuns:

Costul de transport este mare daca greutatea coletului este mai mare decat ceea a greutatii de baza (sub 2-3kg) sau daca se adauga conditii speciale de transport (asigurare valoare, fragilitate, toxicitate, transport animale vii etc.).
In aceste cazuri tariful de transport deseori poate chiar si depasi valoarea produsului, mai ales daca se cumuleaza mai multe clauze aditionale.

| Eugen80 a răspuns:

De ce sa platesti 90 lei? Adica cei 90 lei erau normali? era un coleg mare, greu?
De ce nu te-ai inteles de la inceput cu vanzatorul asupra costurilor de transport si a produsului cumparat?
Vezi, cam de asta, eu NU trimit nimic nicaieri. Am luat teapa de 2 ori cu persoane neserioase ca tine, am pierdut bani si m-am invatat minte. Voi vreti si ieftin produsul si gratis transportul!

| Stropdeploaie a răspuns:

A Adaugat firma? doamne ce amuzant esti! Data viitoare sa fii mai atent cand comanzi ceva! Sa te interesezi exact cat costa transportul smd!