| CassieII a întrebat:

Buna ziua.
Îmi puteți recomanda, vă rog, niște cărți bune de citit? Ceva ce ați citit voi și chiar v-a atras.
De preferat romane sau cărți de psihologie.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

I'm an oldies but goodies kinda guy, iar daca nu ai citit până acum John Steinbeck, acum e momentul să o faci. Are genul de scriitură care te încălzește pe dinăuntru ca un pahar de vin bun, din punctul asta de vedere niciun alt scriitor nu ajunge la nivelul asta pentru mine. Orice alegi de la el, fie că e vorba de Joia dulce, Iarna vrajbei noastre (pe care ți-aș fi recomandat-o dar momentan se găsește doar în format EPUB), Șoareci și Oameni, Strada Sardinelor și desigur, a lui magnum opus, Fructele mâniei, you cannot go wrong!

Te trimit către asta. Nu e cea mai minunata ediție, top10+ de la Polirom, are scrisul destul de mărunțel și foaia subtire, dar macar e ieftinuta.

https://www.libris.ro/......518-2.html

Dacă ești în căutare de o lecturica rapidă și vrei niste thrills, Pacienta tăcută, sau Obiecte ascuțite, sunt doua variante bune.

Daca zici că voiai să fii luată prin surprindere recomandarea mea personala e asta:

https://www.libris.ro/......26677.html

Povestea lui Lisey e una dintre mai puțin cunoscutele cărți ale lui Stephen King, dar pe care eu o pun la comori ascunse. Nu știu dacă ești fan horror, romanele lui King nu sunt chiar din genul celor care nu te lasă să dormi noaptea, dar dacă nu ai mai citit până acum și vrei să încerci ceva nou, e un început bun. Pe tema asta îți pot recomanda destule, am citit macar vreo 30 de cărți scrise de Stephen King. :))

Spor la lectură și sunt curios daca ți se potrivește vreuna din cărțile pe care ți le-am recomandat. :)

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dim moment ce nu stiu preferintele tale, nu iti pot recomanda nimic.

| VoidEternal a răspuns:

Așa, random? Fara sa precizezi un gen, autor, sau macar o carte pe care ai citit-o și care ti-a plăcut pentru a avea un reper?

In calitate de fost librar as putea să-ți recomand multe cărți dar după ce indici o direcție.

| CassieII explică (pentru VoidEternal):

Dragoste, istorie. Poate să aibă și un final dramatic cum a fost "Sunt aici" de Clelie Avit care era de dragoste. Am vrut să specific prima oară, dar am preferat să fiu luată prin surprindere. laughing Poate încercam ceva nou. Eu de obicei mă orientez după descriere și încep să citesc. Nu mi s-a întâmplat vreodată să nu îmi placă ce am citit.

| VoidEternal a răspuns (pentru CassieII):

I'm an oldies but goodies kinda guy, iar daca nu ai citit până acum John Steinbeck, acum e momentul să o faci. Are genul de scriitură care te încălzește pe dinăuntru ca un pahar de vin bun, din punctul asta de vedere niciun alt scriitor nu ajunge la nivelul asta pentru mine. Orice alegi de la el, fie că e vorba de Joia dulce, Iarna vrajbei noastre (pe care ți-aș fi recomandat-o dar momentan se găsește doar în format EPUB), Șoareci și Oameni, Strada Sardinelor și desigur, a lui magnum opus, Fructele mâniei, you cannot go wrong!

Te trimit către asta. Nu e cea mai minunata ediție, top10+ de la Polirom, are scrisul destul de mărunțel și foaia subtire, dar macar e ieftinuta.

https://www.libris.ro/......518-2.html

Dacă ești în căutare de o lecturica rapidă și vrei niste thrills, Pacienta tăcută, sau Obiecte ascuțite, sunt doua variante bune.

Daca zici că voiai să fii luată prin surprindere recomandarea mea personala e asta:

https://www.libris.ro/......26677.html

Povestea lui Lisey e una dintre mai puțin cunoscutele cărți ale lui Stephen King, dar pe care eu o pun la comori ascunse. Nu știu dacă ești fan horror, romanele lui King nu sunt chiar din genul celor care nu te lasă să dormi noaptea, dar dacă nu ai mai citit până acum și vrei să încerci ceva nou, e un început bun. Pe tema asta îți pot recomanda destule, am citit macar vreo 30 de cărți scrise de Stephen King. :))

Spor la lectură și sunt curios daca ți se potrivește vreuna din cărțile pe care ți le-am recomandat. :)

| ReddY25 a răspuns:

Hmm,Sven Hassel are cărți interesante dacă te pasionează istoria. Ar mai fi Dostoievski cu romane celebre și aici dacă ești interesată de literatura rusă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curajul de a nu fi pe placul celorlalți. Ichiro Kishimi și Fumitake Koga.
Nu am citit-o dar o am în plan, cartea pe baza căruia s-a făcut filmul "Haosul din urma ta" dacă ești fană școală și suspans dar evident și profesori corupți/vs profesori corecți. Am văzut filmul și neapărat vreau să citesc și cartea. happy

Îți recomand și cartea "Lasă vrăjeala!" Dar cred că pe asta nu o prea găsești pe site ci mai mult pe Facebook. Eu așa am achiziționat-o ca să nu mai spun că autorul este din Călărași, concetățean cu mine. happy Recunosc că pe aceea nu am terminat-o deoarece tipul propune niște idei chiar practice și prea bune bune, dar recunosc că ceva din ce a zis el nu am reușit să fac și am lăsat-o în stand by (să arunci lucruri vechi, trecutul și ceea ce nu mai folosești, recunosc că aici am mult de muncă, fiind obsedată de a colecționa lucruri și a mi încărca casa) și tot el este persoana care propune ca orice carte pe care o citești, chiar și cele mai simple, să-ți ei notițe că altfel degeaba o citești, așa că am decis s-o las în stand by deoarece este o carte prea bună pentru un om ca mine care încă mai are de lucrat cu el. Pe aceasta cu Lasă Vrăjeala o recomand clar și răspicat pentru toți oamenii care doresc să se dezvolte, să schimbe ceva la ei și clar pentru oamenii care jobul nu este doar locul unde se face bani.