Întrebare recomandată | AnaQ a întrebat:

Mă poate ajute cineva cu mai multe opțiuni de restaurante unde de poate servi masa ( mâncarea sa fie sănătoasă ) in Sibiu, Sighișoara? Mergem în vacanță și nu cunoaștem foarte bine zonele respective. Scuzați categoria.

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Primul utilizator ti-a raspuns doar ca sa faca puncte, nu-l intereseaza sa te ajute deloc. Iti spun eu cateva restaurante bune din Sibiu, ca o persoana care locuieste acolo si care le-a incercat personal. In Sibiu, cam la orice restaurant gasesti atat mancare normala, cat si vegetariana, asa ca nu-ti face griji.
Vegetariene (strict):
- rawdia Sibiu
- She's Green
Cele mai bune restaurante din Sibiu care au si mancare vegetariana:
- Kulinarium
- Restaurant Kombinat Gastro & Brewery
(pentru mancare romaneasca 100% din judetul Sibiu)
- Syndicat Gourmet (mancare vegetariana + indiana)
- Restaurant La Pasaj (cele mai bune paste si o priveliste de neuitat)
- Crama Sibiana,
- Crama Sibiul Vechi
- Restaurant Pardon (stiut ca cel mai bun restaurant din oras in multe ziare si reviste de specialitate)
- Restaurant Max (tot printre cele mai bune)
- Casa Frieda
- Hochmeister Delikat'essen
- Weinkeller (cea mai buna mancare din oras pentru mine)
- Restaurant Wien Cafe
- Restaurant Tango
- Teatro
- Old Lisbon
(cele 2 de sus sunt una langa alta)
- Restaurant Lili's
- Atrium Restaurant
- JULES Restaurant
- Butoiul de Aur
- La Turn (printre cele mai vechi din oras),
- Enzo Ristorante & Caffe

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una: vrei sa mananci sau sa servesti masa? Daca vrei sa servesti masa nu cred ca au locuri libere acum sa te angajeze.
Cat despre mancare sanatoasa, uite aici o lista de restaurante care au mancare vegana si vegetariana: http://bit.ly/2Jme6Kl
Daca, insa, vrei sa mananci cu adevarat sanatos dar orice campeaza-te la o pensiune traditionala: http://bit.ly/2J4djhR

| AnaQ explică (pentru Salontanul):

Nu se putea fara înțepături nu? Răutățile sunt la ordinea zilei! Eu întrebăm dacă cunoaște cineva un singur restaurant pe care l-a și încercat evantual cu mâncare sănătoasă ( care să includă și carne ) în orașele menționate.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu caut totdeauna locuri unde bucataria este curata si mancarea este (aproape de) ceea traditionala.
Este suficient sa intrii, sa arunci o privire in jur si sa te uiti si in meniu.
Preturile ridicate nu inseamna ca vei manca si bine!

| mgtow a răspuns:

Vezi google maps recenzii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ambele orase au centre pline de restaurante. E imposibil sa nu le gasesti si sa il alegi pe ala care iti place

| AnaQ explică (pentru Bula):

Recomandări?

| AnaQ explică (pentru suntserios):

Totuși am nevoie de recomandări daca nu e chiar imposibil ce cer?!

| laSoledad a răspuns:

Daca mai ai intrebari, nu ezita sa mi le adresezi. Cauta restaurantele ce ti le-am zis pe Facebook sau TripAdvisor ca sa le vezi preparatele.
De asemenea, daca se intampla sa vii din gara, nici nu trebuie sa iei vreun taxi, ca sa ajungi repede la unele restaurante din centru pe care ti le-am mentionat. Drumul de la Gara pana in centrul Sibiului e unul foarte drept. Fix cand iesi din cladirea garii (aia cu casa de bilete), iesi pe usa principala si o iei inainte pe jos pe strada care se vede in fata. Te tot duci in fata vreo 300 metri, pana dai de o intersectie mare cu semafoare. Cand ajungi la sesemafor, treci drumul tot inainte si o sa vezi o strada tot inainte care te urca in centru (e asa mai inalta decat nivelul normal al strazilor pentru ca centrul e situat mai sus - de aceea zona centrala se mai numeste si Orasul de Sus). Deci, treci strada de la intersectie tot inainte, urci pe strada aceea catre centru si mai mergi vreo 300 metri tot inainte pana in Piata Mare. Cu cat ajungi spre P. Mare, strazile sunt tot mai inguste, micute si istorice, ceea ce-ti indica faptul ca te indrepti catre Centrul Vechi. Odata ajunsa acolo, o sa ai acces mult mai usor la restaurantele recomandate.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AnaQ):

TripAdvisor. Gasesti acolo cele mai relevante review uri de la mii de oameni nu doar de la 2 3 persoane.

| AnaQ explică (pentru laSoledad):

Mulțumesc din suflet. Iar în Sighișoara ai putea sa îmi recomanzi ceva?

| laSoledad a răspuns:

Apropo, daca vrei sa bei sucuri naturale facute din fructe in fata ta, mergi la Naturo Juice de pe Bulevardul Nicolae Balcescu (centru) peste drum de Imparatul Romanilor, sau mergi la SIBIO, care e in Piata Mica langa restaurantul La Turn. (restaurantul La Turn e fix langa Turnul Sfatului). Tot asa, o cafenea buna in care sunt si sucuri naturale mai este si The Refresh, care e fix in Piata Mare, langa Banca Transilvania - acesta are o incapere foarte frumos aranjata, mai ceva ca la Starbucks, si are si o terasa draguta de unde se vede intregul centru.

Bula
| Bula a răspuns (pentru AnaQ):

E destul sa te plimbi putin in zona centrala, sunt multe restaurante in ambele, ai de unde alege dupa gustul si buzunarul tau.

| laSoledad a răspuns (pentru AnaQ):

Eu ti-am zis doar despre Sibiu, fiindca de acestea am cea mai mare certitudine, insa daca vrei sa afli mai multe despre restaurantele din Sighisoara, cauta pe TripAdvisor. Pentru mai multe detalii, poti sa urmaresti vlogul de calatorie in Sighisoara al Andreei Balaban. Ea recomanda acolo cateva restaurante, vezi, poate te inspira ceva.
https://m.youtube.com/watch?v=sEyFNnbYyuQ