| LoCkEd02 a întrebat:

Buna ziua TPU. De curand mi-am cumparat si eu un telefon Samsung Galaxy Ace. Intrebarea este de ce mi se descarca telefonul asa repede cam intr-o zi, va rog un ajutor ceva?

5 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

E smartphone, hello cat ai vrea sa te tina bateria? Crezi ca la iphone tine mai mult?

| alecs14alecs96 a răspuns:

Salut, are sistem de operare Android ( din cate stiu eu ), unele aplicati nu se inchid automat ce iesi din ele, si iti consuma baterie, afisarea consuma la fel de mult... ai grija sa nu lasi bluetooth-ul activat, wi-fi transfer date cand nu le folosesti
Aplicatiile le poti inchide din Setari - Aplicatii - Servicii care se executa (cred ca asa e si la tine )...
Sau iti recomand mai degraba o aplicatie care o gasesti la Android Market "Battery life", din care poti sa opresti toate aplicatiile ce ruleaza si de care nu ai nevoie... Funda?

| LoCkEd02 explică:

Deci eu tot nu am inteles asa se descarca si la voi telefonul? sau daca iau Aplicatia Battery Life nu mi se va mai descarca asa repede?

| alecs14alecs96 a răspuns (pentru LoCkEd02):

Nu neaparat, aplicatia baterry life te ajuta sa-ti dezactivezi mai rapid aplicatiile care ruleaza, si e ceva gen ce economiseste baterie...
Tie ti se descarca bateria din cauza aplicatiilor, din cauza afisari, muzica, convorbiri textare mesaje navigare internet, daca iti menti bluetooth-ul activat wi-fi-ul, transfer date... in general daca il "butonezi" mult...
Iar aplicatia e sa te ajute sa economisesti baterie ( de exemplu noaptea iti intra in modul de avion - economiseste din nou baterie, si din aplicatie poti sa iesi din celelalte aplicatii )
E normal sa ti se descarce bateria doar nu e nokia1100 sa te tina bateria cate 2 saptamani laughing

| Ema_7462 a răspuns:

Eu am un Samsung Galaxy S Plus. Dai la setari, apoi la despre telefon, iar apoi la stare... la mine imi arata la un moment dat cand dau in jos timpul de functionare pana la urmatoarea incarcare...de obicei la mine poate tine maxim 2 zile. din cauza aplicatiilor, sistemului de operare si alti factori se descarca repede