| sopranaCadaverica a întrebat:

Cam cate zile (in general) ati petrece in vacanta in intr-o capitala europeana? Gen Budapesta, Viena, Cracovia, Varsovia etc?
O saptamana sau 3-4 zile? IN GENERAL. Nu doresc raspunsuri de felul "depinde", desi poate asa e. Multumesc!
P.s.: In general.
laughing

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca nu are rost sa stai o saptamana. 3 zile ajung sa te plimbi pe acolo. Nu vad de ce ai mai pierde bani si timp in plus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru orasele mici pe care le ai amintit sunt suficiente 4 zile. Pentru Paris, Londra probabil 1 saptamana

| mihai69 a răspuns:

Și totuși... depinde.
De ce anume? De tipul de turist - unul care e mort după măll-uri și muzee ale figurilor de ceară nu are ce face mai mult de 3, maximum 4 zile. Dar cuiva căruia îi place să bată străzile din centrele istorice la pas, să admire fiecare clădire, să viziteze muzee și galerii de artă, să adaste pe la cârciumioare de cartier și să simtă gustul mâncărurilor locale ascultând muzica locului - probabil i-ar trebui vreo două săptămâni pline pe puțin.
Acum... depinde ce fel de turistă ești tu...