| Benyamin173 a întrebat:

Cand se merge la colindat(toate detaliile)

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu dar n-am mai fost de zeci de ani la colindat, vorba aia asa era pe vremea mea happy
In Ajunul Craciunului se merge la colindat de acolo si vorba "Azi e Ajunul maine Craciunul"
Pe data de 31 in ajunul Rvelionului se merge cu plugusorul, capra sau ursul.
1-2 ianuarie : la inceputul de an se merge cu sorcova si/sau semantul.

Restul este can-can si au avut grija tiganii inculti sa strice datinele, special la oras ma refer, astia au inceput cu ursul si capra de acum 1 saptamana habar nu au de obiceiuri! la tara poate ca mai difera si ce mai difera? datina fiecarui loc.
Eu locuiesc la oras si la noi sunt usor diferite regulile acestea cu colindatul, deci nu pot spune cum e in Maramures de ex. caci nu stiu.
Sper ca am zis bine eu asa le stiu de mic, si cam asa se proceda si la tara pe unde am mai fost cat si la oras cum am zis.
Dar nu cred ca exista o reteta a colindatului universala pentru ca nu exista un manualwinking