| мιcυтѕαααα a întrebat:

Cand se scrie "Es" si "S" in engleza? Stiu ca "S" se pune la sfarsitul unor cuvinte care vrei sa le faci la plural, dar am intalnit undeva "It sleeps under the chair.". De ce se pune aici "S" la sfarsit? Si inca o intrebare mai am. La propozitia "It sleeps under the chair." am o intrebare. De ce nu s-a formulat propozitia altfel? De ex. de ce nu s-a folosit Present Continous, adica asa "It is sleeping under the chair."?

Răspuns Câştigător
| coMpLeT a răspuns:

Pai litera "s" se pune si ca sa formezi plurarul unor cuvinte dar se pune si la propozitia care ai dat-o tu exemplu. In propozitia "It sleeps under te chair" s-a pus "s" deoarece "it" este la persoana a treia, singular, iar atunci verbul primeste s sau es. "S" primeste mereu atunci cand este la persoana a treia, singular, iar "es" se adauga la fel, tot cand este la persoana a treia singular, dar doar daca verbul se termina in: "o", "x", "sh", "ch".

La a doua intrebare presupun ca e vorba de o actiune care se petrece zilnic adica el doarme in fiecare zi sub scaun si in astfel de cazuri se foloseste prezentul simplu. Prezentul continuu se foloseste laactiunile continue adica sa continua sa petreaca in momentul vorbirii.Deci depinde cum citesti propozitia, daca o iei ca pe o actiune repetata e scrisa bine, daca o iei ca pe o actiune continua e ca tine.

Funda?

7 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

rolling on the floor)))))

| frida0purple a răspuns:

1. la persoana a 3a (she, he, it), la present simple, se pune s/es.
2. depinde de context

| Drolja a răspuns:

"s"-ul de care zici tu este un "s" care se pune la UNELE substantive, la plural, dar nu are legătură cu verbele. happy

Deci "s" sau "es"-ul se pune la verb, NUMAI la persoana a 3-a (he/ she/ it).
Okay, când se pune "es"?
"es"-ul se pune când verbele se termină în o, s, x, sh, ch. de ex:
I do (se termină în o) - he/she/it doES
I pass (se termină în s) - he/she/it passES

Mai e o excepţie, când verbul se termină în "y", şi are înainte o consoană. Atunci "y" se transformă în "i" şi primeşte "es" de exemplu:
I cry - he/she/it cries
I try - he/she/it tries
Cu timpul o să vină de la sine, şi o să-ţi dai seamă repede. happy

Aşaa... la a doua întrebare.
Aici sunt regulile timpurilor, şi nu pot să ţi le scriu pe toate. big grin
Când foloseşti present continuu, îl foloseşti pentru o acţiune care se petrece ACUM, în timpul vorbirii.
"It sleeps under the chair." este present simplu, pentru că vrea să arate o acţiune prezentă, dar nu exactă. Adică nu se ştie că acel lucru se întâmplă acum, în momentul vorbirii.

Dacă nu ai înţeles, îmi poţi da un mesaj.

| мιcυтѕαααα explică:

Multumesc tuturor! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La prima întrebare: în afară de formele de plural, "s" şi "es" se mai pun şi la formele de Present Simple, persoana a III-a sg. E un fel de acord. De exemplu:
He sings. She cooks. It sleeps.

Pentru a doua întrebare: ar putea fi şi cum spui tu, Present Continous, dar:
-Present Simple arată o acţiune generală sau de rutină. ex.:I go to school every day.
-Present Continous arată o acţiune care se petrece în momentul vorbirii. ex.: He is having a shower.

În cazul de faţă:
Ar fi fost "It [pisica, să zicem] is sleeping under the chair." dacă pisica dormea sub scaun în momentul respectiv şi nu se ştia dacă ăsta e un obicei de-al pisicii.
Fiind "sleeps" (Present Simple), noi ştim că pisica obişnuieşte să doarmă acolo. E ca şi cum ai spune "Pisica doarme întotdeauna sub scaun.".

Sper că te-am ajutat să înţelegi. Baftă!winking

| sorinshady94 a răspuns:

Pentru prima intrebare: "s" se foloseste la sfaristul cuvintelor pentru a forma pluralul. Dar in propozitia ta "sleeps" nu are legatura cu pluralul pentru ca e un verb, iar "s-ul" se pune pentru ca e persoana a III-a singular. La persoana a III-a sg se pune "S" la orice verb.
Iar pentru a doua intrebare se foloseste present simple pentru ca este o actiune repetata, nu care se produce in momentul vorbirii. Acum depinde si de context. Sper ca te-am ajutat.

| Paty8697 a răspuns:

Ambele grupuri de litere se pun la sfarsitul verbului de persoana a 3-a singular.Doar ca es se pune la sfarsitul verbelor care se termina in ch, sh, o, x si z cred ca astea sunt toate, in rest se pune s.Nu s-a folosit present continuous fiindca nu era o actiune ce se desfasura strict in acel moment.Arata o actiune ce se desfasoara in mod normal, repetat, in fiecare zi aceasta fiind definitia prezentului simplu.
Sper ca te-am ajutat!