| Cristian0eTc a întrebat:

Care e cel mai bun aparat foto profefsional si va rog niste poze de la aceste aparate FUNDA!

Răspuns Câştigător
| adriang95 a răspuns:

De banii ăștia ai un Nikon D5100 cu vreo 2 obiective (dacă urmărești puțin ofertele)... 18-55 și 55-200 ar fi perfect pentru ~3000 lei

24 răspunsuri:
| MrSoapte a răspuns:

Cel mai bun aparat foto profesional, este Nikon D4!
Acum, la cei 3000 ron pe care-i ai...iti recomand: Nikon D90, Nikon D300s sau daca gasesti la reducere, Nikon D7000 (sta mai bine la ISO decat cele pe care le-am mentionat mai sus)!

| adriang95 a răspuns (pentru MrSoapte):

Da, dar pentru efecte și lipsa de experiență, tot un d5100 merge... D90 deja este vechi (nu depășit, dar vechi), D300S nu stiu foarte multe despre el, iar d7000 e mai complicat

| MrSoapte a răspuns (pentru adriang95):

Corect!
Eu doar am enumerat ce-si poate lua cu acei 3000 ron!
D90 este un aparat foarte bun! Ca si un clasament intre cele 3, parerea mea este asta: 1) Nikon D7000; 2) Nikon D300; 3) Nikon D90!

Desi este un aparat vechiut, rezista bine la ISO, poate declasa flash de la distanta si sta binisor si la ISO!
D7000 nu este complicat! Are cam aceleasi functii ca D300 dar, sta mai bine la ISO (chiar si mai bine ca D300 s )

| adriang95 a răspuns:

în ce buget? Pentru că plaja prețurilor la DSLR-uri este foarte largă (2000-50000 lei)

| Cristian0eTc explică (pentru adriang95):

Pe la 3000 lei

| Cristian0eTc explică (pentru adriang95):

Si de ce 2 obiective?

| adriang95 a răspuns (pentru Cristian0eTc):

Unul pentru pozele de zi cu zi, pentru mai multe elemente în cadru (18-55) și unul pentru pozele din natură, mașină, cu un zoom mai mare (55-200)

| Cristian0eTc explică (pentru adriang95):

Si toate astea intra in suma de 3000lei?

| adriang95 a răspuns (pentru Cristian0eTc):

În perioada asta e posibil sa ai ceva noroc... stai că iți caut eu ceva imediat

| Cristian0eTc explică (pentru adriang95):

Priveste aici:
https://www.facebook.com/......media/set/
https://www.facebook.com/....../photo.php
o sa pot face cu el poze de calitatea aceasta?

| adriang95 a răspuns (pentru Cristian0eTc):

Poti face cu un D90 (mai vechi) poze de genul... Condiția este să știi cum să îl folosești, ce filtre, ce obiective, ce lentile, etc. E mai dificil decât crezi, e mult de învățat, iar dacă doar vrei să începi, nu merită să dai banii pe o cameră foarte scumpă...

| Cristian0eTc explică (pentru adriang95):

Adrian dar de Canon ce zici e ceva ce merita?

| adriang95 a răspuns (pentru Cristian0eTc):

De banii ăștia ai un Nikon D5100 cu vreo 2 obiective (dacă urmărești puțin ofertele)... 18-55 și 55-200 ar fi perfect pentru ~3000 lei

| JustRoxanne a răspuns:

Eu am Nikon si e foarte bun. Sunt multumita de el!

| Cristian0eTc explică (pentru JustRoxanne):

Eu tot Nikon doresc dar ce marca d300 de exemplu

| JustRoxanne a răspuns (pentru Cristian0eTc):

Al meu e Nikon Coolpix L25

| adriang95 a răspuns (pentru JustRoxanne):

Aici e vorba de 3000 de lei, deci e futil să alegi un L25 când îți permiți un DSLR

| UnCorpSanatos a răspuns:

Daca vrei sa iti achizitionezi unul ar trebui sa ai in vedere urmatoarele:

Cel mai bun aparat foto pentru este acela care este:

- Compact si face poze bune pe Auto
- Are un zoom mare 15x-20x si face poze de calitate la cea mai mare treapta!
- E usor si nu foarte mare
- Ai posibilitatea sa-i adaugi ceva obiective daca te taie capul sa-ti iei
- Face poze clare si are o paleta de culori foarte mare

NU depaseste 1000-1500 RON

Am auzit ca Nikon si Canon ar fi cele mai bune.

Sper sa te ajute informatiile la alegerea unui aparat. Distractie la pozat!

| Cristian0eTc explică (pentru UnCorpSanatos):

Eu am http://www.shopmania.ro/camere-foto-digitale/p-samsung-pl210-18057026#pps
Si sunt multumit dar e rau ca nu are foarte buna focalizarea, precum si fundalul e clar dar mie mi-ar placea sa fie neclar

| adriang95 a răspuns (pentru UnCorpSanatos):

S-o crezi tu cu pretul... Cel mai ieftin DSLR de la Nikon este aproximativ 1500 de lei, dar nu le garantează pe celelalte. Eu îmi doresc un amărât de Fujifilm HS30 (zic amărât, dar nu am nici banii ăia) pentru că este cel mai ieftin pentru ce îmi doresc. Sunt genul de pasionat de fotografie, dar care nu are echipamente...

| Cristian0eTc explică:

?

| DV a răspuns:

Nikon e cel mai bun am unul si sunt foarte multumita!