| syjey a întrebat:

Care e diferenta dintre engleza Britanica si cea Americana?

Răspuns Câştigător
| ioanaioana a răspuns:

Este o diferenta si in accent si in unele expresii si cuvinte.De exemplu:
subway (engl. americană) şi undergound (engl. britanică) = metrou
Gasoline (engl. americană) şi Petrol (engl. britanică) = benzină

Apartment (engl. americană) şi flat (engleza britanică) = apartament. Şi dacă tot vorbim de apartamente, americanii spun first floor, iar britanicii ground floor = primul nivel (parter)

Alte diferente uzuale: Pants (engl. americană) şi Trousers (engleza britanică); Fall (engl. americană) şi Autumn (engl. britanică) = toamnă; Candy (engl. americană) şi Sweets (engl. britanică) = dulciuri; garbage/trash (engl. americană) şi Rubbish (engl. britanică) = gunoi

Britanicii spun: bookshop (= librărie); Americanii spun: bookstore (= librarie)

Britanicii spun: trousers (= pantaloni); Americanii spun: pants (= pantaloni)

Brtianicii spun: pants (= chiloti); Americanii spun: underpants/panties/shorts (= chiloti)

Britanicii spun: note (= bancnota de hartie); Americanii spun: bill (= bancnota de hartie)

Britanicii spun: post (= posta); Americanii spun: mail (= posta)

Britanicii spun: deposit account (= depozit la termen); Americanii spun: savings account

Britanicii spun: queue (= coada/a sta la coada, rand); Americanii spun: line up/wait in line (= a sta la coada/rand)

Britanicii spun: adverts; Americanii spun: commercials (= reclama la tv sau radio)

Britanicii spun: American football; Americanii spun: football (= fotbal american)

Britanii spun: cinema; Americanii spun: movie theater (= cinematograf)

Britanicii spun: film; Americanii spun: movie (= film de cinema)

Britanicii spun: football; Americanii spun: soccer (= fotbal) – Soccer este abrevierea vechiului sau nume: association football

Britanicii spun: match; Americanii spun: game (= joc)

Britanicii spun: side; Americanii spun: team (= echipa)

He asked the waiter for the check (= I-a cerut chelnerului nota de plata)

Can I have the bill, please? (= Ne faceti nota de plata, va rog?)

Bill si check in contextele de mai sus inseamna unul si acelasi lucru, nota de plata. Singura diferenta este ca bill se foloseste in engleza britanica, iar check, in engleza americana. De regula.

Sper ca te-am ajutat :). uite un site care poate te va ajuta mai mult: http://www.gramaticalimbiiengleze.info/......cana-a-62.

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Unele cuvinte sunt scrise diferit ...accentul!
dar in mare sunt destul de asemanatoare!
*un strain care nu prea cunoaste, nu face diferenta intre ele *

| camy417 a răspuns:

Pronuntia cuvintelor.cuvintele se scriu la fel dar se pronaunta
diferit.

| UnuAltu a răspuns:

Accentul si sunt unele cuvinte usuale care nu sunt aceleasi in acele doua tari

Răspuns utilizator avertizat
| agent00o a răspuns:

Ca si cea dintre romana si moldoveneasca, accentul

| xxDudaxx a răspuns:

Accentul britanic este mai dur decat cel american, unele cuvine se citesc cum se scriu de exemplul cuvantul Apple.in americana se pronunta "epal", iar in britanica "apal"

| D3iuTZa_8564 a răspuns:

Despre unele diferenţe am mai vorbit:
subway (engl. americană) şi undergound (engl. britanică) = metrou
Gasoline (engl. americană) şi Petrol (engl. britanică) = benzină

Nu-mi amintesc dacă am făcut diferenţa dintre apartment (engl. americană) şi flat (engleza britanică) = apartament. Şi dacă tot vorbim de apartamente, americanii spun first floor, iar britanicii ground floor = primul nivel (parter)
Britanicii spun: trousers (= pantaloni); Americanii spun: pants (= pantaloni)

Brtianicii spun: pants (= chiloti); Americanii spun: underpants/panties/shorts (= chiloti)

Britanicii spun: note (= bancnota de hartie); Americanii spun: bill (= bancnota de hartie)

Britanicii spun: post (= posta); Americanii spun: mail (= posta)

Sper sa te ajute... funditabig grin?

| Ingrid_9502 a răspuns:

In engleza britanica accentul este cu totul altfel(de exemplu cum au la noi accentul moldovenii). Accentul britanicilor e mult mai,,sofisticat'' si ceva mai,,invechit'', pe cand accentul americanilor e mult mai,,modern'', ei nu se straduiesc asa mult cu chestii,, sofisticate''. Fundita?