| LaySsa27 a întrebat:

Care este cartea voastra preferata si de ce?
Spuneti cate ceva despre ea!

6 răspunsuri:
| Ghost a răspuns:

Totul despre Sex (se intelege de la sine) fara sa mai comentez

| fuckThisLife a răspuns:

Eu am o serie de carti preferate. Politia criminala Cazuri speciale de Anthony King, incepi cartea si nu o mai lasi din mana pana la sfarsit pentru ca este plina de suspans.cu ce este? iti spun cateva titluri:Crime in serie,Ursoaica Ucigasa, Colectionarul de cadavre, Puscaria de femei

| LoVeIsMyAir a răspuns:

Cartea aceea ce ramane mereu deschisa si are in ea trecutul, prezentul si viitorul vietii noastre...Figurile de stil nu inseamna nimic in comparatie cu intamplari precum:primii pasi, copilaria, primul 10, primul 4, primul sarut, prima iubire si, desigur familia...

| alexandra_8142 a răspuns:

Pai cartea mea fav. se numeste "Dragoste si razbunare" j este sc d Judith Lennox.Pers. principal este o fata pe nume Sarafina. Serafina pleaca intr-o calatorie cu tatal sau pe apa iar nava find atacata, tatal ei este ucis iar ea pentru 6 ani va fi slava. Dupa cei sase ani, revine in Marsilia unde afla cu stupoare ca omul ce ii dominase toate visurile a pus la cale nenorocirile prin care trecuse. Ramasa singura pe lume, hotaraste sa se razbune pe Angelo, cel ce i-a tradat familia, insusindu-si averea si faima Casei Guardi. De acum, Serafina traieste numai pentru a razbuna trecutul, planuind totu in detaliu. In calea reusitei sale stau, insa, perfidul Angelo si... chiar ea insasi.
Ce mi-a placut cel mai mult la acesta carte este ambitia si puterea ei de a lupta impotriva dragoste numai pentru a-si atinge scopul final:sa se razbune pentru toata suferinta sa pe Angelo.

| lo a răspuns:

Ma impactat "Doua orfeline"ADOLPHE PHILIPPE D’ENNERY ce as putea sa iti spun decat sa o citesti!(povestea emotiva a doua suroriLUiza si Henrieta, ramase singure pe lume la varsta adolescentei si obligate sa isi castige existenta in Paris...)
Deasemenea imi mai place Pendulul lui Focault de Umberto Eco.

| ilovehorses a răspuns:

E foarte greu pentru mine sa ma limitez doar la 10 carti preferate si daca le-as gasi saptamana viitoare s-ar schimba! Pentru orice carte care ma inspira pe moment devine tot atunci, pe moment, cartea mea preferata... voi insira aici cateva dintre ele...incerc si o anumita ordine.dar mai mult ca sigur, saptamana viitoare voi reveni cu altele

Oscar Wilde - Portretul lui Dorian Gray
Anais Nin - Incest
Isabel Allende - Casa Spiritelor si Fiica norocului
Oliver Sacks - Omul care isi confunda sotia cu o palarie
Herta Muller - Este sau nu este Ion
Irvin D. Yalom - Plansul lui Nietzsche
Viata secreta a lui Salvador Dali
Simone de Beauvoir - Toti oamenii sunt muritori
Atat deocamdata mai tarziu veti gasi la alte topicuri si impresii de lectura cu privire la aceste carti. plsss fundoi big grin