| the1answer a întrebat:

Care este cea mai inalta cladire din lume?
Cer:
a) inaltime
b) etaje
c) proprietar
d) tara
e) oras

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Burj Dubai

a)828 metri

b)160 de etaje

c) administratorii cladirilor

d)Emiratele arabe unite

e)Dubai.

Bafta!

10 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Dubaiul se mandreste cu inca o minune a lumii: cea mai inalta cladire ridicata vreodata: 828 metri. Este un zgarie-nori gigant, de 1, 5 miliarde de dolari, care devine, astfel, noul simbol al emiratului.
Dacă doreşti să aflii mai multe, dă un click aici : http://stirileprotv.ro/......-lume.html
Baftă!

| annkaa a răspuns:

Uite aici::Dhttp://www.mediafax.ro/......en-8558771
sper sa iti fie de folos:*

| Ionait a răspuns:

Burj Khalifa, 828m, Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Dubai, Emiratele Arabe Unite

| yloveyou1 a răspuns:

Http://www.realitatea.net/......94041.html
asta este tot ce am gasit...cred ca o sa te intereseze

| saba7 a răspuns:

Turnul national canadian-533m

| Azm a răspuns:

Cite cerinte. Si de dai note?

| Jamie a răspuns:

În prezent, cea mai înaltă clădire din lume este Burj Khalifa, din Dubai, cu 828 de metri.

Clădirea va fi construită în oraşul Jeddah, situat pe coasta saudită a Mării Roşii, a anunţat compania Kingdom Holding, condusă de prinţul miliardar Alwaleed bin Talal, potrivit cotidianului Wall Street Journal.

Turnul va avea o înălţime de peste 1.000 de metri, va include un hotel, apartamente şi birouri, urmând să ocupe o suprafaţă de 500.000 de metri pătraţi, potrivit unui comunicat postat de Kingdom Holding pe bursa de la Riad.

Kingdom Holding a semnat un acord cu grupul Bin Laden, prin care acesta din urmă va prelua o participaţie de 16, 63% la Jeddah Economic, firmă care va construi turnul. Kingdom va deţine 33, 35% din acţiunile Jeddah Economic, Abrar International Holding 33, 35%, iar investitorul Abdurrahman Sharbatly 16, 67%.

Prinţul Alwaleed, care controlează 95% din Kingdom Holding, şi-a concentrat investiţiile în domeniile bancar, hotelier şi media, ajungând la participaţii importante în companii precum Citigroup, News Corp, Apple şi Time Warner. Alwaleed a fost în ultimii 20 de ani cea mai bogată persoană din Orientul Mijlociu.

Grupul Bin Laden a fost înfiinţat în 1931 de şeicul Mohammed Bin Laden Sayyid. Acesta a avut de-a lungul vieţii 22 de neveste şi 53 de copii, între care şi Osama Bin Laden.
P.S. sper sa te ajute!happy

| mady8055_9212 a răspuns:

Inaltime

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e Burj din Dubai cu 160 etaje.