| adrianhasde a întrebat:

Care este cel mai mare oras din Romania ca suprafata de teren?(Sa nu fie comuna, doar oras)Dau fundita big grin

Răspuns Câştigător
| anachida a răspuns:

Gura Humorului!

49 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Normal... Bucuresti.

| SweetCandy a răspuns:

Timisoara

| SweetCandy a răspuns:

Cugir jud Alba... e bine?:d

| SweetCandy a răspuns:

Dar de ce esti asa sigur ca ceea ce cauti u chiar este cel mai mare oras?big grin

| ViVi a răspuns:

Logic ca Bucuresti thinking

| Leea1234 a răspuns:

Bucuresti...

| Leea1234 a răspuns:

1 Bucureşti - 1. 921. 751
2 Iaşi JUD. Iaşi 321. 580 12
3 Cluj-Napoca JUD.Cluj 318. 027
4 Timişoara JUD. Timiş 317. 651
5 Constanţa JUD.Constanţa 310. 526 15
6 Craiova JUD.Dolj 302. 622
7 Galaţi JUD.Galaţi 298. 584
8 Braşov JUD.Braşov 283. 901
9 Ploieşti JUD.Prahova 232. 452
10 Brăila JUD. Brăila 216. 929

| Leea1234 a răspuns:

Pai si ca suprafata, tot bucurestiul este mai mare!
Orasul are o suprafata totala de 228 km², pe care se intind 6 sectoare.
sursa:
http://ozi.ro/bucuresti-capitala-romaniei-si-cel-mai-mare-oras-din-romania/

| thehope a răspuns:

Cred ca Uricani (25. 141 ha)

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Dar tu vrei sa te ajutam sau stii deja raspunsul? Si daca vrei sa te ajutam de unde stii care e raspunsul corect ca sa dai fundita?laughing
Bucuresti.

| adrianhasde explică:

Eu am zis cel mai mare oras ca suprafata si nu ca numar de locuitori, atentie. Bucurestiul este cel mai mare ca si locuitori dar suprafata este mult sub, si nu ma refer la zona metropolitana, doar orasul.

| adrianhasde explică:

Nu, esti pe aproape, orasul care il caut se afla mai in nordul tarii.

| adrianhasde explică:

Bravo anachida Gura Humorului are o suprafata totala de 609 kmp ceea ce face la ora actuala sa fie cel mai mare oras din Romania ca suprafata de teren.
http://www.gurahumorului.info/ro/prezentare-generala.html

Răspuns utilizator avertizat
| Pinkyx a răspuns:

Bucuresti.

| NomberOne a răspuns:

Cred ca timisoara sau bucuresti

| anachida a răspuns:

Multumesc adrianhasde, pentru fundita! O seara buna!

| The0nly a răspuns:

Uricani (maghiară: Urikány sau Hobicaurikány) este un oraș situat în regiunea Valea Jiului, în sudul județului Hunedoara, România. Are o populație de 8, 618 de locuitori.[1]

Acest oraș a fost creat pe baza existenței cărbunelui în zonă. Înainte de Revoluția din 1989 a fost un oraș practic monoindustrial. Situarea sa intr-o zonă naturală deosebit de atractivă, îi conferă un rol de interes turistic sporit. Orasul Uricani, este situate in partea de sud-vest a Depresiunii Petrosani, la poalele muntelui Retezat, pe Jiul de Vest, la altitudinea de 650-725 de metrii, fiind cel mai lung oras din Romania. Coordonate geografice : meridianul 23 si 25’ longitudine estica si paralela 45 si 45’ latitudine nordica, fata de meridianul Greenwitch si face parte din cadrul Carpatilor Meridionali, denumita Presiunea tectanoeroziva « valea Jiului » sau « Petrosani » Localitatea este dominata de culmile muntoase Retezat si Valcan, cu o deschidere larga spre est si tot mai ingusta, spre vest. Orasul Uricani se afla la 29km de Petrosanisi 125 km de localitatea Deva, resedinta judetului Hunedoara, accesul spre Uricani fiind facut prin intermediul drumului national 66A, la care se lucreaza in vederea facerii legaturii cu statiunea Herculane. Uricaniul este poarta de intrare in Parcul National Retezat, o bijuterie a naturii, cu un relief salbatic, ce ofera privirii imagini inegalabile, creste cu custuri dantelate si multe caldari glaciare. Retezatul are peste 20 de varfuri si peste 2000 de metrii altitudine, cel mai inalt fiind Peleaga, 2509m. Aici se intalnesc peste 80 de lacuri glaciare, cel mai mare din tara fiind lacul Bucura. De asemenea putem intalnii aspecte peisagistice diferite, zone carstice cu multe pesteri, abrupturi, chei, cascade, avene, forme glaciare, puncte de belvedere, etc.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Uricani
Sau mai simplu intreaba profa de geografie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucuresti si dupa bucuresti este iasi. Fara funda tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@adrianhasde & anahida : penibil(i)! dac'ati fi fost in stare sa va reprezentati -mintal- cam ce inseamna in realitate (pe teren) o suprafata de peste 600(sase sute) de kmp atunci, sper eu, ca nu v-ati fi lasat prada primei informatii -mai mult decat aberanta- intalnita pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

609 km2 inseamna aria unui dreptunghi cu lungimea de 30 de km si latimea de 20... ori mie, cel putin, imi e greu sa cred ca Gura Humorului poate fi asa de mare. Ar insemna sa ocupe cam a 13-a parte a judetului Suceava, ceea ce, din nou, mi se pare enorm. Dar poate logica mea e subreda...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@bent0108 : n-ai motive sa te-ndoiesti de sanatatea logicii tale, ai judecat excelent! Bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@miletyn
Sa le spui asta si celor care pun informatii aiurea pe net si induc in eroare o multime de oameni...in rest, multumesc pentru apreciere.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uricani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucuresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colonie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Borsa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca suprafata construita este desigur bucuresti cu 228 kmp, dupa e constanta cu 88 kmp, cluj 83 kmp, timisoara 79 kmp. iasi 74kmp, iar ca teritoriu administrativ e cugir el avand suprafata construita doar 12kmp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai stati pe burta cu bucurestiu ca ai sigur URICANIU