| fcsb a întrebat:

Care este denumirea veche a Bailor Herculane? Am inteles ca exista un hotel cu denumirea aceea in statiune

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Bine punctat Shin! ''Ad aquas Herculis sacras ad Mediam" sau "Therme Herculi"

Janina
| Janina a răspuns:

Staţiune milenară menţionată sub denumirea „Ad aquas Herculis sacras ad Mediam"

Romanii au construit aici, la Therme Herculi (Ad Aquas Herculi Sacras), temple, băi, monumente şi statui, închinate zeilor Hercules, Aesculap şi Hygieia. Atestarea documentară a staţiunii datează din anii 153 d. C., fapt consemnat într-o tabulă votivă din băi: „Zeilor şi divinităţilor apelor, Ulpius Secundinus, Marius Valens, Pomponius Haemus, lui Carus, Val, Valens, trimişi ca delegaţi romani să asiste la alegerea în calitate de consul a fostului lor coleg Severianus, întorcându-se nevătămaţi, au ridicat acest prinos de recunoştinţă".

este o statiune extraordinara, eu fac mai putin d eu ora pana acolo big grin

Shin
| Shin a răspuns:

Mi se pare ca se numeau "La apele sacre ale lui Hercule"
Shin.