| anamariacristache1234567 a întrebat:

Care este diferenta dintre o persoana de religie catolic-ortodox si o alta persoana de religie crestin-ortodox?

Răspuns Câştigător
| Comunitarista_Miscarea_1978 a răspuns:

Ortodox se refera in primul rand la una dintre cele 2 mari ramuri Crestine. Adeptii Lui Hristos s-au numit crestini, pentru ca in anul 1054 dH acestia sa se desparta. Pe de-o parte au ramas ortodocsii, pe de alta catolicii. Principalul motiv al separarii a fost "filioque", concept conform caruia Sfantul duh purcede si de la Tatal si de la Fiul. Ortodocsii n-au fost de acord cu filioque, astfel ca s-au retras din sanul bisericii crestine, proclamandu-se biserica autocefala, cu capetenia recunoscuta in patriarhul de la constantinopole. Pentru ca sfintele taine, slujbele, evangheliile, etc. sunt aproape identice in ambele rituri, se fac eforturi diplomatice pentru reunirea celor 2 biserici "ale lui Hristos", dar acest concept e respins energic de catre o parte a lumii ortodoxe. In anul 1993, 9 din cele 15 biserici ortodoxe au semnat un acord cu Biserica Catolica, la Balamand in Liban, prin care partile recunosc ca sunt biserici surori. Unul dintre cei mai mari adversari ai "Uniatismului" (cum a fost numit acordul) este ortodoxia romana (nu BOR, caci BOR este semnatara a documentului) prin vocea preotilor si a oamenilor bisericii din Romania, care socotesc catolicismul erezie. In plan exterior diferentele sunt urmatoarele: In catolicism miruirea de dupa botez se savarste cand copilul implineste 7-8, iar intrarea in randul credinciosilor se face prin "confirmare" la varsta de 14 ani. La ortodocsi copilul devine membru al bisericii la varsta de cateva luni, o data cu botezul. In rest diferentele sunt minore. (azime in loc de paine dospita la impartasanie, convingerea ca exista purgatoriu inainte de rai si iad, tinuta preotilor si mai ales celibatul, preotii catolici avand interdictie la casatorie) In rest vorbim despre o lupta pentru putere si dominatie inceputa in anii 500 si continuata pana azi.

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ortodox inseamna "calea cea dreapta", cineva care urmeaza traditia. Poti spune despre un evreu ca e ortodox, in sensul ca urmeaza traditia iudaica, nu se abate de la cale etc. Un catolic ortodox este un catolic traditionalist, putin deschis la nou. Un crestin ortodox desmneaza ortodocsii din tara noastra (si nu numai), care sustin ca urmeaza calea cea dreapta a crestinismului.

| psiholoaga a răspuns:

In cazul in care cu mine vorbesti, oliana, cred ca te grabesti cu parerile. La ce te referi cu "pacatul mandriei"? Am spus ca ortodocsii sustin ca urmeaza calea cea dreapta a crestinismului. Nu am spus nici ca sunt ortodoxa, nici ca ar avea dreptate (de aici partea cu "ei sustin"). Intr-adevar, nu exista catolici ortodocsi, ca biserica separata; nu la asta m-am referit. Ci la ceea ce ai explicat tu, mult mai bine, de altfel, ca a fi ortodox inseamna a urma calea cea dreapta intr-o religie. Treaba relativa, de altfel. Sper ca te-am lamurit; nu stiu de unde ai tras concluzia ca as fi ortodoxa si "in pacatul mandriei".

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu exista religie catolic- ortodoxa, unde ai auzit tu de asa ceva?

| mariusres a răspuns:

Oliana, nu sunt deschisi de exemplu la folosirea prezervativelor. Papa a sustinut acum cateva saptamani ca populatiile din Africa sa nu mai foloseasca prezervative stiind foarte bine, ca incidenta transmiterii virusului HIV in tarile africane e dezastruoasa. Dar catolicii radicali prefera ca amartii aia, in loc sa se protejeze folosind prezervativul, sa toarne copii pe banda rulanta sa creasca numarul de adepti ai religiei. E inuman de-a dreptul sa dai asemenea indicatii "pretioase" din postura unui lider religios.

| Comunitarista_Miscarea_1978 a răspuns (pentru mariusres):

HIV nu se transmite pe cale sexuala decat intr-o proportie de 1, 5% la barbati si sub 1% la femei. Asta oficial. Adevarul e ca virusul HIV a fost creat in laborator si testat mai intai in Africa prin infestarea bietilor oameni. Metodele folosite au fost transfuzia, perfuzia sau vaccinul. Tot oficial s-a descoperit ca multe dintre vaccinurile administrate negrilor erau infestate cu virusul HIV, motiv pentru care au existat niste scuze. Si in cazul Romaniei este la fel. Nu sunt bolnavi adultii, ci copii institutionalizati carora dupa 89 li s-au administrat vaccinuri si transfuzii de sange infestat cu HIV. Mai multe aici: http://www.comunitarism.ro/documentare/crearea-sida-in-laborator.html

| adina68 a răspuns:

Nu exista religie catolic-ortodoxa. Ori este religie catolica, ori ortodoxa, dar toti sunt crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catolic-ortodox nu exista.
Exista : Romano-catolici; Greco-catolici si Ortodocsi.
Acum, ce vrei sa stii? Diferente intre cine si cine? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ortodox inseamna drept credincios si, intr-adevar membri oricarei religii pot fi ortodocsi in religia lor. Dar crestin ortodox este crestinul Bisericii Ortodoxe. Catolic ortodox nu cred ca inseamna traditionalist, putin deschis la nou. Nimic nu este nou in religia catolica. Totul este scris in Biblie si in Conciliul Vatican II. Nu stiu la ce te refei ca cand spui ca ar fi putin deschisi Ia nou, ce inseamna nou in opinia ta? Crezi ca numai ortodocsii urmeaza calea cea dreapta a crestinismului? Nu ti se pare ca te afli adanc in pacatul mandriei? Astept un raspuns ca sa ma luminez!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai lamurit ceea ce ma interesa mai mult: catolicii traditionalisti(?) nu sunt deschisi la nou. Catolicii sunt doar catolici. Dar nu inteleg la ce fel de nou nu sunt deschisi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristi21 nu pe tine te-am intrebat, dar daca tot ai raspuns, nu era mai frumos sa folosesti un limbaj civilizat la adresa unui om in varsta? In discutia mea cu psiholoaga era vorba despre credinciosii catolici si nu despre cler. Sa stii ca nimeni indiferent de religie nu este nebun sa aduca pe lume copii daca stie ca nu poate sa ii creasca si sa le ofere un trai decent. Deci si crestinii catolici folosesc metode de contraceptie. Unii mai "traditionalisti" folosesc calendarul altii prezervative sau anticonceptionale. Si nu cred ca Papa a spus asa ceva, spune-mi unde ai citit asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catolicismul si ortodoxismul sunt 2 confesiuni. asta pentru ca a fi catolic, sau a fi ortodox, inseamna a fi crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai oliana, mai gandeste-te cine are pacatul mandriei... nu cumva e papa care se crede infailibil, adica ca el nu ar putea gresi niciodata, i-a mai informeaza-te fata de religia pe care tu o aperi, acei eretici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti romanii din Ardeal inainte de 1947, inainte ca, comunismul sa interzica Biserica romanilor unita cu Roma (greco-catolica), toti romanii din Ardeal in majoritate erau greco-catolici, insa comunistii ne-au unit cu Biserica Ortodoxa Romana, si multi ardeleni au trecut la ortodoxism, insa diferente mari intre greco-catolici si ortodocsi nu prea exista, ambii folosesc ritualuri si arhitecturi bizantine, in schimb catolicismul denota unele lucruri prin care ortodocsii nu sunt de-acord, in special in zona de liturghie, si in recunoasterea purgatoriului. etc Sunt doar vreo 4 idei/referinte in care ortodocsii si catolicii nu s-au inteles, in rest toti suntem crestini si e cam la fel.