| SnicK a întrebat:

Care este diferenta dintre teren intravilan si extravilan?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Clever a răspuns:

Pe peretul extravilan nu se poate construi, este doar pentru cultivat, iar pe cel intravilan se poate construi. happy

5 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Intravilan e in localitate iar de obicei sunt terenuri mai scumpe, iar extravilan in afara localitatii ...preturi mai mici!

| adryanb27 a răspuns:

Eu mai adaug la c au zis ceilalti" intravilanul e mai scump, ca pret, spre deosebire d cel extravilan!

| sallysirop a răspuns:

Intravilan este in localitate si se pot contrui case, dar pe cel extravilan nu se poate construi, poti doar sa cultivitongue

| Armyde a răspuns:

Buna! pai intravilan se refera la terenul ce apartine casei, de langa casa ex:gradina(la sat) sau o curte interioara iar extravilan se refera la terenul din afara casei ex: o bucata de teren din camp sau dinafara satului/orasului. Diferenta: terenul intravilan este foarte aproape de casa pe cand cel extravilan e undeva mai departe e, extra`intr-o zona de camp etc

| DrOgAt_1508 a răspuns:

Intravilan adica este in interiorul orasului satului etc
extrevilan inafaa orasului satului