| tiby93 a întrebat:

Care este diferenta intre o chitara acustica si una clasica?

Răspuns Câştigător
| blablablaa a răspuns:

1. chitara clasica foloseste corzi de nylon iar cea acustica (zisa si western) foloseste corzi de otel
2. chitara clasica are gatul mai lat iar cea acustica are de regula gatul mai ingust intocmai ca la chitara electrica
3. la chitara acustica se intalneste de obicei si o tija ingropata in gatul chitarei ce serveste la ajustarea tensiunii. La chitara clasica nu apare elementul asta deoarece corzile din nylon nu exercita o tensiune intr-atat de mare incat sa curbeze sesizabil gatul chitarei. Exista si chitare clasice cu tija dar sunt cam rare.
4. diferentele de sunet mai "dulce" la chitara clasica si mai briliant la chitara acustica (in mare parte corzile sunt de vina!)

2 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Nu sunt acoustice şi clasice.Sunt western şi clasice.Amândoua fac parte din categoria acoustice.Doar că cea clasica are corzi de nylon şi cea western are corzi din metal happy

| hippiemuslim a răspuns:

Acustica are o forma mai mare si in general cu corzi metalice, chitara clasica este mai mica si are corzi de nailon.