| Sheisshe a întrebat:

Care este diferenta intre profil real si uman?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

La profilul real se pune accentul pe stiintele exacte (mate in special,dar faci si fizica,chimie), iar la uman (eu cunosc profilele stiinte sociale si filologie) se pune accentul pe romana si nu faci fizica, chimie, biologie decat 2 ani. In primii 2 ani faci si muzica si desensi, cel mai important, nu dai teza sau bac din matematica.
Daca te pricepi la mate/fizica/chimie, mergi la real, daca nu, la uman happy

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Da,am uitat sa spun ca sunt importante si limbile straine,mai exact engleza,si istoria,geografia.
eu sunt la stiinte sociale (uman),si nu dau teza la latina,dar, la prfilul uman-filologie, desi faci doar o ora de latina pe saptamana dai teza.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, www.edu.ro
Pa, pa.

| Anytsa a răspuns:

Realul se bazeaza pe matematica, fizica, chimie, biologie. Iar cel uman pe romana, latina, si limbiile straine se incadreaza in ambele situatii.

| DevilAngels a răspuns:

Real - mate,fizica, chimie, bio uman - romana, latina, eng, fran. ist si restul

| adsx a răspuns:

Pai la real faci mai multa mate la optional ai tot mate faci mai multa/mai putina romana. acum depinde de liceu cu romana.eu fac 5 ore d eromana la real la fel ca filo. faci informati cel putin 3 ore una fiind de tic sau doua si restul informatica.
faci fizica cuantica in a 10 sau a 11a parca.ai mai multe roe de fizica si de chimie.tot ce tiam spus e pentru profil real.
la uman faci latina si optional franceza sau alceva infara de mate. mate faci putina ai mai multe ore de geografie si istorie. fundita?

| IceMan37RD a răspuns:

Exact tot ce au spus ei. Master ads si Anytsa.eu sunt la real big grin
Dar mai trebuie sa stii un lucru dupa ce termini liceul...
daca esti de la real ai multe posibilitati de cariera poti face cam orice...
daca esti la uman...hmmm nu prea.happy

| Maria_Vaduva_1984 a răspuns:

In momentul in care termini 12 clase, ce ramuri ai la real și ce ramuri ai la uman? Încotro te poți îndrepta?