| IoanaIonuca a întrebat:

Care statiune e mai frumoasa si mai potrivita pentru a skia si a vizita imprejurimile: Poiana Brasov sau Paltinis? (timp de 4 sau 5 zile)

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De 1000 de ori Păltiniș.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Https://www.ski-in-romania.com/resort.php?id=64
https://www.ski-in-romania.com/resort.php?id=31
Astea două sunt la vreo trei km una de alta; ai doar câteva pârtii scurte: 2.6 km albastre și una de 1.6 km roșie. Doar două telescaune, restul teleschiuri. Zero distracție în „stațiune".
https://www.ski-in-romania.com/resort.php?id=26
Față de Poiană, unde ai km de pârtii: 9.1 Km albastre, 4.5 Km roșii, 8.8 Km negre. 10 „utilaje" de transport pe cablu de mare și foarte mare capacitate... Patinoar, afterschi, baruri, restaurante, piscine plus Brașovul la doi pași.
Clar unde e mai bine, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Ai fost la Păltiniș? Sau discuți de pe net. E o problemă de gust. Mi s-a cerut o părere. Binele e relativ. Pentru mine la Păltiniș Sibiul e la doi pași.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Am fost ȘI la Păltiniș, ȘI la Poiana Brașov. De aceea am și răspuns - pentru că nu poți compara două locuri fără să le fi și văzut. Inclusiv am schiat pe unele dintre acele pârtii despre care am vorbit. Tu poți spune același lucru despre tine?
Știu că binele e relativ, dar asta e valabil și în cazul meu, dar eu am venit și cu argumente.
Cât despre distanțe... Păltiniș - Sibiu = 33 km, iar Brașov - Poiana BV = 14 km. Deci dacă Sibiul e la doi pași... atunci Brașovul e la mai puțin de un pas.winking

| mihai69 a răspuns:

Clar Poiana BV. La Păltiniș nici nu prea ai cine știe ce pârtii, și nici nu ești destul de aproape de ceva turistic sau unde să poți petrece timpul liber. E doar un loc unde te duci și schiezi (sau te dai cu sania) și atât.

| DonEduardo a răspuns:

Poiana Brasov.