| catalinten a întrebat:

Care sunt cele mai bune restaurante chinezesti din Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| AlinaBulina a răspuns:

WuXing sunt foarte tari - dar, din cate stiu eu, fac doar livrari la domiciliu. Oricum, e mancare buna, proaspata si nici nu costa foarte mult.

15 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Cele din Complexul Europa, Dragonul Rosu pentru ca acolo mananca multi chinezi si sunt sigur ca ei stiu care este mancarea chinezeasca originala.

| JayLeno a răspuns:

Dynasty din Mall Plaza este cel mai bun si cel mai luxos, daca ai bani ala e locu ideal, daca esti pe janta alege Harbin este tot bun, ieftin dar arata janghinos.

| dana_1567 a răspuns:

In decurs de vreo cativa ani le-am cam incercat pe toate:

I. NanJing (Hotel Minerva), primul restaurant chinezesc din bucuresti si singurul dupa parerea mea, foloseste retele originale, are si cea mai gustoasa mancare pentru ca au bucatari chinezi. Din pacate este si cel mai scump.

II. WuXing au portii cam mici dar destul de bune. Pret mediu.

III. Templul soarelui au portii mari si preturi mici dar a existat un scandal la un mom dat legat de bucataria nu foarte curata. Totusi, eu am mancat de la ei si a fost bun.

IV. Hungry Dragon in Mall Vitan. Ieftin si deloc bun. Nu am simtit reteta, pareau foarte "romanesti" mancarurile. (de exemplu la pachetelele de primavara varza era cruda. iar pastele de orez nefierte.)

restul. nu prea merita mentionate.

| dexter_3858 a răspuns:

Iti recomand sa intri pe www.gustos.ro unde gasesti o lista cu restaurantele din Bucuresti. Poti alege sa vezi doar lista restaurantelor chinezesti si gasesti si opinii ale oamenilor acolo. Personal iti recomand WuXing-ul dar acela nu e restaurant ci doar livrare la domiciliu. Pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asia, de pe Bd. Decebal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa dragonului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiscutabil Restaurantul Beijing...curat,100% arome chinezesti, recent renovat, discret... apartine Primariei din Beijing.merita incercat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam ca restaurantul chinezesc poate fi bun si scump, poate in Romania doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost la Nan Jing. Este o rusine, de la pret la servire si in special la mancare. Nu are absolut nimic de a face cu mancarea chinezeasca iar eu nu sunt un fitos. E o rusine, bucatarul cred ca e oltean sau bucurestean. Din nou, o mare rusine.

| 1942 a răspuns:

Aveti grija cu restaurantele chinezesti, ca ei prepara pulpele de sobolan si le servesc ca pulpe de pui. Nu simti la gust nici o deosebire. Daca la un restaurant manaca de obicei chinezi, nu ai garantia ca mancarea este cea comestibila si pentru noi.

| Bratucu_Adrian_1979 a răspuns:

Va recomand Restaurantul Yang Wu situat in sectorul 4, in Berceni, mai exact pe strada Nitu Vasile nr 51. Este un restaurant asiatic, o combinatie intre bucatarie chinezeasca si bucatarie tailandeza. Face si livrari la domiciliu.Este primul restaurant chinezesc din berceni
www.yang-wu.ro

| korkodel a răspuns:

Wu xing e o mare mizerie, nici macar nu au bucatari chinezi iar mancarea zici ca e tocana.

| Tucureanu_Melania_1981 a răspuns:

Restaurantul Yanjing,
str. Sf. Maria, nr. 58

| miryhuang a răspuns:

Casa Dragonului din Bucuresti Calea Dudesti nr. 198 sector 3, livreaza si la domiciliu, mancarea e foarte buna.

| diana_9303 a răspuns:

Mie mi-a placut la Templul Soarelui. Daca intri pe site-ul www.ardei-iute.ro gasesti un interviu cu bucatarul sef de acolo-Peng Jain Min si o reteta ca recomandare. Succes!