| TєηιѕιAℓвι a întrebat:

Care sunt domeniile artei? Toate, va rog! Multumesc! Fundita!

Răspuns Câştigător
| xClementine a răspuns:

- Arta plastică cu genurile clasice pictură și grafică, sculptură, arhitectură și o multitudine de alte genuri secundare, precum din sec. 19 arta aplicată ca gen apropiat meșteșugului artistic.
- Arta dramatică cu diviziile principale teatru, dans/coregrafie și cinematografie
- Muzica cu diviziile principale muzică vocală și muzică instrumentală
- Literatura cu grupările epică, dramaturgie și lirică.
- De la începutul Modernismului încoace formele de expresie, tehnicile și mijloacele artei s-au lărgit semnificativ, de exemplu cu fotografia în cazul artei plastice. Atât in cazul artei dramatice, muzicii și literaturii, dar și în arta plastică, în prezent se adaugă și așa-numitele medii noi (new media), ca de exemplu radio și televiziune, dar și video, online media și altele. Din ultimele decenii ale sec. 20, împărțirea clasică începe să-și piardă importanța. Genuri de artă ca instalație sau arta media nu mai cunosc genurile clasice.

Le puteai găsi foarte ușor pe wikipedia. :)
Uite aici link-ul : http://ro.wikipedia.org/wiki/Art%C4%83
Baftă!

2 răspunsuri:
| coolgeo98 a răspuns:

Domenii ale artei în evoluția culturală

De la Iluminism încoace sub artă se înțeleg mai ales formele așa-numitelor arte frumoase[6]:
Arta plastică cu genurile clasice pictură și grafică, sculptură, arhitectură și o multitudine de alte genuri secundare, precum din sec. 19 arta aplicată ca gen apropiat meșteșugului artistic
Arta dramatică cu diviziile principale teatru, dans/coreografie și cinematografie
Muzica cu diviziile principale muzică vocală și muzică instrumentală
Literatura cu grupările epică, dramaturgie și lirică
De la începutul Modernismului încoace formele de expresie, tehnicile și mijloacele artei s-au lărgit semnificativ, de exemplu cu fotografia în cazul artei plastice. Atât in cazul artei dramatice, muzicii și literaturii, dar și în arta plastică, în prezent se adaugă și așa-numitele medii noi (new media), ca de exemplu radio și televiziune, dar și video, online media și altele. Din ultimele decenii ale sec. 20, împărțirea clasică începe să-și piardă importanța. Genuri de artă ca instalație sau arta media nu mai cunosc genurile clasice.

| VacaCuCabina a răspuns:

Arta plastică cu genurile clasice pictură și grafică, sculptură, arhitectură și o multitudine de alte genuri secundare, precum din sec. 19 arta aplicată ca gen apropiat meșteșugului artistic
Arta dramatică cu diviziile principale teatru, dans/coreografie și cinematografie
Muzica cu diviziile principale muzică vocală și muzică instrumentală
Literatura cu grupările epică, dramaturgie și lirică