| catthshshshs a întrebat:

Care sunt pasii exacti pentru reinstarea windowsului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa faci cativa pasi pana la un prieten care se pricepe si sa nu te mai complici atatwinking

4 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Bagi CD/DVD bootabil in unitate, dai restart ai grija ca sa booteze de pe cd (la placile de baza elitegroup ai tasta pentru selectarea unitatii de bootare, la restul, trebuie setat din bios), si de acolo e simplu, intri intr-un meniu special unde-i mura-n-gura. Trebuie doar sa stii putina engleza.
Spor!

| catthshshshs explică:

Dar este nevoie de salvez ce am in calculator? Se poate sterge ce am in calculator?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai hardul partitionat, trebuie sa salvezi tot ceea ce este important.prin reinstalare, se sterge toata informatia pe care o ai. iar acum, cand il vei reinstala, este bine sa faci partitia, asa nu vei mai pierde informatiile pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) intra in bios si selecteaza cd/dvdrom first boot device
2)daca ai o placa de baza mai noua iar windowsu nu iti va recunoaste driveri sata/ata/ide iti va cere acei driveri pe care ai poti gasi pe cd-ul placii de baza iar apoi tu ai vei introduce pe un format flopy disc(dar nu cred ca mai exista asa ceva) sau memori stick
3)formateaza partitia unde vei instala winowsu(ntfs) daca ai hardul nou si inca nu ti-ai facut partitii incearca sa faci partitii egale pentru o mai buna stabilitate a sistemului de ex la un hard de 160gb c=20gb(sistem) d=66gb e=66gb iti mai raman vreo 7-8 gb pe care ai vei lasa liberi
Mai departe te vei descurca singur ca e foarte usor... daca vrei toti pasii mura in gura vezi ca sunt tutoriale pe net, clipuri pe youtube...hai bafta