| Carina_anghel a întrebat:

Care sunt setarile din aparat pentru obtinerea de imagini la o rezolutie buna de imprimat? Pe contul de deviantart primesc tot mai multe cereri pentru imprimare de fotografii, numai ca unele dintre pozele mele sunt la rezolutie prea mica. Le-as face mai mari din aparat, dar nu stiu cum, iar din programele de prelucrare de imagine imi ies pixelate daca incerc sa le maresc. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Mi este o intrebare incompleta ne zici si nou ce aparat ai? ca sa putem sa te ajutam?
Depinde de la aparat la aparat desi in meniu de la aparat sau din cartea lui nu ai gasit nimica ma mira faptul

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce DPI trebuie sa aiba? 300? Poti aduce imaginea la DPI 300 cu Irfan View (il descarci gratuit de pe internet). Apoi dai : "Resize/Resample". In coltul din stanga jos, schimbi DPI la 300. Iti sugerez sa de-bifezi optiunea "Sharpen after Resample", ca sa scapi de pixelare.

| soreasca a răspuns:

In aparat, in setari ("Func." scrie pe buton, pare-mi-se), ai acolo image size – alegi "L" (large file). Misto hobby happy