| Georgy78 a întrebat:

Cateva modalitati de culegere a informatiilor..adica cum va culegeti in general voi informatiile..cat mai complex..sa inteleg. Dau funda, mz

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In vremuri de mult apuse, cand nu exista internet, ma informam din carti.
Am citit de la bibioteca orasului, inca mai exista, dar sunt curioasa cati mai merg azi acolo.
M-am straduit sa retin cat mai mult din informatiile date de profesori in timpul scolii.Cuvintele al carui inteles nu il stiam l-am aflat din dictionar, tin minte ca am primit unul de ziua mea.A fost un efort din partea parintilor pentru ca mereu ii intrebam ce inseamna cutare cuvant.
Cand mergeam la bunici
Internet am de vreo 10 anii, mai nou ma uit la filmuletele de pe yutube.
DECI.NU ar strica sa cauti o biblioteca, nu cred ca ceva demodat
Sau investe in cartile care te intereseza.
Nu cred ca vei fi privit ca un ciudat de exemplu daca in parc vei fi vazut cu carte decat cu telefonul.
Intreaba-ti profesorii / pe cei in varsta, sau cel putin faceti schimb de informatii.
Niciodata nu pot spune ca le poti stii pe toate, creierul poate procesa mai mult decat crezi.
Sunt o multime de exercitii de punerii mintii la lucru.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu ochii si urechile mele si cu mintea deschisa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Colaborez cu mai multe agenții de informații, printre care Google, CIA Factbook (o găsiți pe Internet), Institutul lui George Friedman, Vocea Americii, Răcnetul Carpaților.
Dar pe dta, de fapt ce fel de info te intere?
La mine în oraș de exemplu sunt saloane de masaj erotic, cam 100, bașca donșoarele freelance.

| wpetterssone a răspuns:

Când cercetez un material, prima dată analizez contextul scrierii și analizez ce cuvinte se folosesc, cu ce sens și ce se dorește a se exprima. Apoi, consult alte referințe marginale cu privire la subiect. Folosesc un index alfabetic prin care caut cuvinte ce pot avea legătură cu subiectul dat. Folosesc, de asemenea, și un index tematic pentru a identifica folosirea acestui subiect altcândva. Pot găsi o traducere în altă limbă, din aceeași limbă inițială, dar îți poate fi de folos doar dacă ști destul de bine acea limbă.
După ce am toate materialele, pot începe cercetarea.
După finalizarea analizării materialelor și punerea lor într-o prezentare, pot vorbi cu alți oameni care au făcut cercetări adiacente.

| marinaru777 a răspuns:

Google

| CarcotasulVesel a răspuns:

Cu grija, MUUUULTA grija

| Georgy78 explică (pentru CarcotasulVesel):

Mz pentru ironie..esti super tare

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Georgy78):

"cu placere", si noi iti multumim tot pentru ironie!
urmatorul lucru pe care o sa mi-l spui e ca intrebarea nu a fost ironica, si nu e evident ca, cauti pe net, si nici ca, daca cumva chiar ai o treaba, REALA (de gen: cum culeg informatii despre o pagina de web? ii dai un whois peste domeniu, apoi ii afli IP-ul, dai whois pe ip si ii afli hostingul, ETC.)...

dar tu NU AI CATADIXIT sa ne dai destul detalii, trebuie sa ghicim noi tot, tot, asa ca daca nu e ironica, intrebarea ta e in bataie de joc
deci, chiar
"CU PLACERE"

| Georgy78 explică (pentru CarcotasulVesel):

Nu,intrebarea mea nu a fost absolut deloc ironica, daca tie asa ti s-a parut e fix problema ta. daca nu am dezvoltat cum trebuie informatia imi pare rau. Din punctul meu de vedere am fost destul de clara. In orice caz, iti multumesc pentru ajutor.

| sadrian46 a răspuns (pentru Georgy78):

Nu, întrebarea ta clarifica un singur aspect.
Dacă nu ai menționat scopul culegerii informației, rezultă că capul tău este un Google+, sau Jocul cu mărgele de sticlă al lui Herman Hesse.
Dar te-aș putea angaja ca analist de informație la Ș.R.I. agenția mea, Șerbănescu Român de Informații, care nu are nici un scop. Mu șotoku.

Răspuns utilizator avertizat