| MineIsLikeABridge a întrebat:

Cati oameni locuiesc in Romania, dupa noul reincesamant?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna!
Conform programului de desfăşurare al RPL 2011, Secretariatul Tehnic al Comisiei Centrale a RPL a centralizat la nivel naţional informaţiile generale referitoare la numărul populaţiei stabile şi fondul de locuinţe. Rezultatele provizorii obţinute se prezintă astfel:

Populaţia stabilă: 19, 0 milioane (19.042.936) persoane
Gospodării: 7, 1 milioane (7.086.717) gospodării
Locuinţe (inclusiv alte unităţi de locuit): 8, 5 milioane locuinţe (din care: 8.450.607 locuinţe convenţionale şi 8.149 alte unităţi de locuit)
Clădiri: 5, 1 milioane clădiri (5.117.940 clădiri din care: 5.103.013 clădiri cu locuinţe şi 14.927 clădiri cu spaţii colective de locuit)

2 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Mai putin cu 1 milion, dupa cum arata noul recensamant

| superdorex a răspuns:

19 milioane si ceva dar au zis ca exista marja de 1 milion, ca multi sunt plecati pe afara!