| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Cati VOLȚI au stâlpii de iluminat stradal? Si cati VOLȚI au stâlpii de foarte mare inalta tensiune?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stalbii nu au VOLTI. Stalpii au lemn, beton, otel, etc. materiale rezistente mecanic.

Retelele de electricitate au VOLTI (adica tensiune).
Reteaua de iluminat stradal (de "joasa tensiune") sunt folosite pentru distante de cateva sute de metrii si au tensiunea de 220/380V.
Retelele stradale subterane sau pe stalpi, tensiune de MEDIE, sunt folosite pentru transportul energiei electrice pana la cateva zeci de kilometrii si au tensiune de 9-11KV (mii de volti).
Retelele de inalta tensiune sunt folosite pentru transportul energiei electrice la mare distanta (chiar sute de kilometrii) si au tensiune de peste 100KV (mii de volti).

| sierra1 a răspuns:

Stâlpii nu au volți. (in ce clasă ești?) Iluminatul stradal folosește aceeași tensiune ca aia pe care o ai acasă la priză.

ăilalți au peste o sută de mii de volți

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stâlpii nu au.

| mihai69 a răspuns:

Așa e, stâlpii nu au VOLȚI. Sau mai precis, au - dar valoarea este fix zero. Nu de alta, dar ei sunt făcuți din materiale izolatoare.
În ceea ce privește valoarea TENSIUNII (care se măsoară în Volți) pe care o folosesc / transportă pe liniile electrice atașate de ei, de obicei este trecută pe un marcaj ce e afișat clar și vizibil la baza lor.

| JicaContra a răspuns:

99999999 da' volti

CHIAR CREZI, ca cineva se chinuie sa traga retea speciala, separata, si nu sunt bagate la reteaua de 220V?!?