| InAnotherLife a întrebat:

Ce alte semnificații mai are steaua polară în afara faptului că e folosită pentru ghidare? Ca orice stea care arde continuu, la un moment dat steaua polară nu-și va consuma întreaga energie? Adică, nicio stea nu poate arde la infinit, nici măcar soarele nu va arde la infinit. Sunt de acord și este adevărat că steaua polară se află în permanență, în același loc, exact pe axa planetei, dar până când?
Din ce am auzit, se spune că majoritatea construcțiilor sunt orientate către nord, asta doar în emisfera nordică. Păi, practic, dacă ai merge non-stop spre nord, ai avea mai multe șanse să supraviețuiești, să găsești civilizația (presupunând că te-ai rătăcit în deșert sau într-o pădure, ai la îndemână nimic altceva decât cerul perfect senin și steaua polară)?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E speciala ca e deasupra nordului deci poziția ei nu se schimba asa ca o putem folosi pentru ghidare, in rest e doar o stea ca alte multe miliarde de stele.

Din cate stiu eu, alta stea o sa-i ia locul in cateva mii de ani din cauza ca pamantul, si sistemul solar nu stau pe loc. Polaris o sa isi piarda pozitia si probabil o sa gasim alta stea super giganta ca sa-i ia locul..nu ca am mai ave nevoie de ghidaje atunci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Pământul mai are 4, 5 miliarde de ani de viață, până se stinge soarele. Trebuie văzut steaua polară din ce clasă face parter, cât mai are până se stinge. Din comparația celor două date, ai răspunsul.
2. Nu ai avea mai multe șanse. Steaua îți arată unde este nordul, nu unde se află locuri civilizate.

| doctorandus a răspuns:

Steaua polară își va epuiza combustibilul în miliarde de ani. Nici nu e sigur că vor mai exista oameni atunci.