| zapacel a întrebat:

Ce carti as putea citi la 13 ani? Chiar nu mai stiu ce sa citesc. Dar va rog sa nu imi spuneti de jules verne ca i-am citit aproape toate cartile!

Răspuns Câştigător
| angeltyo a răspuns:

Literatura clasica sau moderna?
Deja ti-au fost enumerate multe din cartile literaturii clasice. Poti sa inceci Tom Sawyer, Oliver Twist, Romanul adolescentului miop, Povesti de Mihail Sadoveanu... poezii de Eminescu si Alecsandri (poetii mei preferati).
Dar, pe langa clasici, iti recomand cu toata inima literatura moderna. Cartile Twilight: Amurg, Luna noua, Eclipsa, Zori de zi. Sunt absolut geniale si sunt sigura ca vei indragi felul lui Stephenie Meyer de a relata. Este o obsesie globala, sunt atatia fani Twilight... Poti incerca si cartile Harry Potter, tot o mare obsesie adolescentina. Mie imi plac foarte mult cartile din colectia Coktail si Chic: Sunt aiurita si se ia, Zodia indragostitilor, Vai ce-am uitat, Pentru ca-si permite, Celebutantele etc. Sunt cele mai potrivite pentru adolescenti si tineri. Umor la greu, intrigi si situatii americane savuroase, presarate cu intamplari complexe si ciudate.
Mult spor la citit.winking

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Baietii de pe strada Pal, Piciul si Prizonier la 9 ani sunt 3 carti care te vor fascina cu siguranta.

| Zenithf a răspuns:

Quo Vadis, Ben Hurr, Autobiografia lui Julius Caesar, Caderea Constantinopolului,...
Hmm, poate sunt un pic cam grele pentru cineva de 13 ani, dar foamea ta pentru cultura dovedeste ceva. thinking
Citeste carti de Mark Twain, Honore de Balzac, Alexandre Dumas,...

| rosto a răspuns:

Omul de aur de jokai mor, daca te incumeti sa te bagi la o carte foarte groasa, vraciul, profesorul wilczur de tadeusz dolega mostowicz, e superba, te tine cu ochii numai in carte, castelul palarierului de as cronin, daca vrei si ceva de dragoste citeste cartile lui thomas hardy. de la noi, de la romani poti sa citesti carti din astea de adolescnti, cum ar fi cismigiu&co de grigore bajenaru sau elevul dima dintr-a saptea de mihail drumes.

| simf a răspuns:

Christofer paolini - eragon

| LiaLiuta a răspuns:

Buna. Incearca Aventurile lui Oliver Twist de Charles Dickens. Si iti multumesc pentru ca mi-ai facut ziua mai frumoasa, nu stiam ca lumea mai citeste carti.

| ChristinaO a răspuns:

Seria pantalonii calatori de ann brashares e tare simpatica. mie mi-a placut, sunt carti usoare.

| Alexandra_7209 a răspuns:

Mie imi place mult ce a scris Jack London
si nu e deloc greu pentru varsta ta

| mmiizzaas a răspuns:

Ai putea citi 'lorelei' de i.teodoreanu.eu am citit doar jumatate din eahee hee dar mi-a placut mult.bafta

| MariaChrii a răspuns:

Hector malot singur pe lume;

| Alecsandra_9001 a răspuns:

Eu acum citesc romeo si julieta desi e o poveste de dragoste cu un final tragic este superba si te face sa realizezi ca dragostea poate invinge oricebatting eyelashes