| Kitty a întrebat:

Ce carti ati citit? Care va placut intr-un mod special?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisoara Christina de Mircea Eliade. Waw deci e superba:X. Imi place mult personajul Siminei, fata cea mica a doamnei Moscu, deoarece era ciudata, si posedata de fantoma Domnisoarei Christina, era intr-un fel sinistra. E mortala cartea:X si te tine in suspans.

24 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mi-a placut in mod special Negura de Miguel Unamuno. Are un stil aparte.

mira
| mira a răspuns:

"Fata din Nazaret"de Petru Popescu, lansata recent.

| AvalohAlyn a răspuns:

Am citit multe carti cu adolescenti si aventura si in special romanele lui Jules Verne.Am ramas placut impresionat de 20 000 leghe sub mari de Jules Verne si Ciresarii de Constantin Chirita. Si mai recent mi-a placut foarte tara cartea care te binedispune si iti aminteste de viata din liceu Cismigiu and comp de Grigore Bajenaru.

| cornculapte a răspuns:

Am citit mai multe, dar nu prea am nimerit pe gustul meu. Mi-a placut mult "Colectionarul" de John Fowles si cateva dintre cele pe care le-am avut de citit pentru scoala: "Ion", "Moara cu noroc", "O faclie de Paste". Acum citesc "Un veac de singuratate" de Gabriel Garcia Marquez.

April
| April a răspuns:

Imi place literatura rusa iar Turgheniev in mod special si literatura sud-americana si Borges, in mod deosebit.Insa cartea care m-a marcat si pe care o recitesc adesea este "Memoriile lui Hadrian" de Marguerite Yourcenar. N-am intalnit, pana la ea, o mai puternica si subtila forta de a readuce la viata eroi ai unor vremi de multa vreme apuse.

| madia a răspuns:

Carti de bucate, carti de joc, da' favoritele mele sunt cartile de credit!winking

am glumit...

| Ada... a răspuns:

"Domnisoara Christina" de Mircea Eliade, o carte fantastica, cu mult suspans, as putea sa o recitesc de mii de ori si cred ca nu m-as plictisilove struck.

| dot a răspuns:

Pianista de Elfriede Jelinek

Ti-o recomand... daca ai inima tare si rezisti la socuri. big grin

| monia a răspuns:

Ciobanila de Vasile Voiculescu, Sarea in bucate de Petre Ispirescu, Colt alb dar nu mai stiu de cine e scrisa si Tinerete fara batranete si viata fara de moarte de Petre Ispirescu

| catthshshshs a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni si toate romanele lui Thomas Hardy.

| Smarandica a răspuns:

Bun venit in infern.De martin collin.Ete vorba despre povestea unui om nevinovat care a trait 20 de ani intr-o inchisoare periculoasa plina de criminali si violatori.plini de oameni care de atata stat in inchisoare si de dorul unei femei se masturbau reciproc si se ****** ...deveneau gaylaughing. Oricum m-a impresionat cartea chiar daca am citit-o acum vreo 2 ani jumate. Va recomand s-o cititi cu cea mai mare placere!

| adi a răspuns:

Visele lui Einstein

| Audrey. a răspuns:

Am adorat si inca ador "Bozo si cu mine"![:X]. E absolut geniala. Si "Fetis" e interesanta. Mi-au mai placut "Iti amintesti cum a fost prima oara" si "Triumful prostiei", insa o recomand tuturor pe primabig grin.

| Sol27 a răspuns:

Invitatie la vals de Mihail Drumesh

e superba:X

| viiooVe a răspuns:

Cel mai mult din cele pe care le-am citit mi-a placut cel mai mult Lorelei de Ionel Teodoreanu. E foarte frumoasa. Sper sa iti placa.Si daca o citesti sa imi spui daca ti-a placut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce carti iti plac. Mie mi-a placut karl may-winnetou roman de actiune in vestul salbatic, carte care te tine cu sufletul la gura, am citit o zi intreaga asa de palpitanta a fost unul din cele 5 volume.
Imi plac si cele care pun accentul pe psihologie, mai ales la copii, felul in care isi dezvolta gandirea, aici as aminti: dickens-david copperfild; sau de Charlotte Bronte- Jane Eyre.
Acum depinde ce tip de carti iti plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mult din cele pe care le-am citit mi-a placut cel mai mult Lorelei de Ionel Teodoreanu.E foarte frumoasa.Sper sa iti placa.Si daca o citesti sa imi spui daca ti-a placut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amurg, Luna noua, Eclipsa, Zori de zi, pe scurt saga Amurg de Stephenie Meyer! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar n-am laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalele Vampirilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a citit nimeni Pe aripile vantului de Margaret Mitchell? Cea mai frumoasa poveste de dragoste. Sau Mandrie si prejudecata de Jane Austen

| Anutzu14 a răspuns:

Am citit multe carti, dar una mi-a placut mult "Singur pe lume" de Hector Malot... m-a impresionat mult povestea si chiar am plans in timp ce am citit-o... ti-o recomandbig grin

| GrigoriciDiana a răspuns:

Buna! sunt pe clasa a-VI-a si am citit multe carti mai ales romane.am citit :"contele de monte-cristo'',"cei trei muschetari","femeia in negru","morcoveata","mara","vanilie si ciocolata","laleaua neagra" sau "aventurile lui lyderic" e aceash,"dupa 20 de ani","vicontele de bragelonne", "femeia in alb" doar ataea imi amintesc...cel mai mult mi-a placut "femeia in alb

| Jianu_Andra_1990 a răspuns:

Colectionarul de john fowles, memoriile unei geishe, fratii karamazov, crima si pedeapsa de dostoievski, un om norocos de paler, dragostea in vremea holerei de g.g. marquez, adela, lorelei, cartea rasului si a uitarii de milan kundera(THE BEST...SI VAD K NIMENI NU A CITIT O), carte de colorat pentru orbi de maria ellis, suferintele tanarului werther de goethe...