| SCOOBY DOO a întrebat:

Ce carti de cultura generala imi recomandati la 14 ani

3 răspunsuri:
| Peter28 a răspuns:

Poti incerca Baltagul, Romanul adolescentului miop, Popa Tanda, Ion, Mara, Morometii volumele I si II. Cam atat stiu eu. Unele le-am citit dar daca nu iti plac mai cauta la biblioteca

| Allexanddrra a răspuns:

Esti fata sau baiat?
Daca esti fata:Academia printeselor
Academia vampirilor
Cartea Timpului
Daca esti baiat :Alcatraz si bibliotecarii malefici
Brisingr
Cartea neagra a secretelor
Nu sunt tocmai de cultura generala dar se potrivesc pentru varsta ta. Sunt mai mult Fantasy :* Sper ca te.am ajutat

| mihai2pack a răspuns:

Pana acum ai primit 2 raspunsuri total aiurea. pentru varsta ta este esential sa citesti colectia julles verne. vad ca aici ti s-a spus : ion morometii...aste sunt cam grele pentru tine si nu sunt tocmai de cultura generala. baltagul e bun. cat despre cele fantasty, le poti citi doar asa fara prea mari sperante, nu te ajuta cu nimic...in fine, daca iti place genul incearca "stapanul inelelor" o carte extraordinara tot la 14 ani am citit-o si eu.in fine, incepe cu colectia julles verne(ocolul pamantului in 80 de zile, calatorie spre centrul pamantului, 20 000 de leghe sub mari etc.sicces big grin