| Fluturas_2353 a întrebat:

Ce carti sa citesc vara asta?

Răspuns Câştigător
| Nebuneală a răspuns:

Bunahappy
Cartile din coletia Chic sunt superbe unt pentru adolescentehappy
ai sa vezi ca iti plac:*

11 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Incearca Winnetou - Karl May crede-ma n-ai sa regreti nici un pic.succesbig grin

| Rioko a răspuns:

Desi am doar 14 ani am citit "dama cu camelii" mi-a placut f mult desi este o carte trista.
Am mai citit:
-Harry Potter (pana la a 4-a carte)
-cititorul din pestera de Rui Zink
-iliada si odiseea
-omul invizibil
-13 plicuri albastre(este cea mai frumoasa carte de pana acum)
-20. 000 de leghe sub mari
-postasul suna intotdeauna de 2 ori
- ulita copilariei
si lista ar putea continua...laughing

| BisUltras a răspuns:

Depinde ce gen de cartii iti plac. citeste inger si demon si codul lui da vinci, amurg si multe altele :*

| Andreea_1745 a răspuns:

Maytrei-Mircea Eliade
La medeleni(3 vol.)-Ionel Teodoreanu
Lorelei-Ionel Teodoreanu
Idiotul(2 vol)-Fiodor M.Dotoievski
Noaptea de sanziene(2 vol.)-Mircea Eliade
Adela-Gabaret Ibraileanu
Talismanul de safir-Elvira Bogdan
Fratii Jderi-Sadoveanu
Baltagul, hanul ancutei-Sadoveanu
Ultimul mohican-Fenimore Cooper
David Copperfield-Charles Dickens
Winnetou-Karl May
Insula cu elice -Jules Verne
Ciresarii(2 vol.)-Constantin Chirita
...si mai sunt multe... dar este alegerea ta. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| rainbowstrings a răspuns:

Pai ce vârstă ai? Romanul adolescentului miop-Eliade, Elevul Dina dintr. a șaptea- Drumeș. dacă ești adolescentă sigur îți vor plăcea! Fundă?big grin

| happy_7964 a răspuns:

Toate cartile lui Jules Verne, "Ciresarii" ( toate volumele)- C. Chirita, Ionel Teodoreanu -"La Medeleni", "La rascruce de vanturi"- Emily Bronte, "Aventurile lui Sherlock Holmes"- A.C.Doyle,"O lume disparuta"-A.C.Doyle, "Enigma Otiliei"- G. Calinescu, "Dune"( toata seria)- Frank Herbert, "Robinson Crusoe"- Daniel Defoe, seria "Fundatia"- Isaac Asimov, seria "Harry Potter"- J.K.Rowling, seria "Amurg" ( daca nu te-ai plictisit deja de toata nebunia)- Stephenie Meyer, "Cei trei muschetari"- Alexandru Dumas, Charlotte Bronte- "Jane Eyre", "Moby Dick", "Mandrie si prejudecata" -Jane Austen, Nicholas Sparks- "O iubire de neuitat" si "Jurnalul" si multe altele...Incearca colectia 100 de carti pe care trebui sa le ai de la Adevarul si cea de la Jurnalul National. Daca vrei totusi sa nu te " plictisesti" citindu-le, tine televizorul si calculatorul inchise. O sa citesti cu mai mare placere daca le inlaturi, altfel vei fi tentata sa lasi cartile la o parte.
Sper sa iti placa!happy

| Annie_6583 a răspuns:

De veghe in lanul de secara-J. D Salinger
Lumina de august-Wiliam Faulkner
Veronika se hotaraste sa moara-Paulo Coelho
Maitreyi-Mircea Eliade
La tiganci-Mircea Eliade
Ciuleandra-Liviu Rebreanu
Curajul de a fi tu insuti-Jacques Salome
Zece negri mititei-Agatha Christie

| tputputpux3 a răspuns:

Eu citesc winnetou(3 volume)Deja am terminat primul volum si e super-tare(nu o sa mai vrei sa te desparti de ea) sau poti sa citesti casa de pe canal(de georges simenon)-inceputul e cam plictisitor dar dupa ce citesti un capitol o sa vrei sa citesti in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invitatie la vals - Mihail Drumes
E o carte care iti va produce emotii placute. Spor la citit!

| duldiana a răspuns:

De veghe in lanul de seacara J. D Salinger
Veronika de hotaraste sa moara P. Coelho
Zahir P.Coelho
Zece negri mititei A. Christie
Departe de lumea dezlanutuita T. Hardy
Dragostea in vremea holerei Gabriel Garcia Marquez
Metamorfoza F. Kafka
Procesul F Kafka
Amantul doamnei Chatterley D. H. Lawrence

| veronika_2692 a răspuns:

Singur pe lume de hector mellot, seria twilight.