| Emeraude a întrebat:

Ce destinatie ati alege pentru o vacanta in Europa? De ce?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Alexandru a răspuns:

Desi nu imi place frigul si nimic ce tine de frig, as alege fara regrete tarile scandinave. Imi place caracterul acela de viking care nu s-a pierdut nici astazi la nordici, dar si asezamintele lor in padurile de conifere. Ca orase as vizita capitalele : Stockholm, Copenhaga, Oslo si Helsinki dar si celelalte orase importante ale acestor tari.
Tarile scandinave au cateva particularitati care le fac demne de a fi vizitate si anume ca Norvegia este "tara fiordurilor" si Finlanda "tara celor o mie de lacuri".
Si, un alt aspect care m-ar determina sa vizitez aceste tari in detrimentul celor mediteraneene este aerul mai curat si chiar curatenia de care se bucura locurile din Scandinavia. Nu vreau sa cred ca asta are de-a face cu faptul ca in Italia si in Spania sunt mult mai multi romani
Toate cele bune

23 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Nu pot sa ma hotarasc intre Anglia si Spania.Nu le-am vizitat cand am facut turul Europei si imi doresc mult sa vad macar putin din ele!

lolita
| lolita a răspuns:

Anul asta am ales Plama de Mallorca. daca tot vrei sa te relaxezi te-as sfatui sa alegi o insula sa scapi de "nebunia" oraselor mari.

| Alexandru a răspuns:

Emeraude, e cu subinteles, poate a fost o simpla greseala de tasta sau poate nu.
Oricum, cert este ca se numeste Marea Ligurica.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Sincer, aş irosi această oportunitate şi aş alege tot România, dar să vizitez lucruri care într-adevăr sunt de vizitat, adică locuri pe care trebuie să le cauţi, locuri care nu sunt înscrise în vreun circuit turistic deoarece sunt pur şi simplu cunoscute doar de localnici. E evident că nu m-aş apropia de marile oraşe ci aş cere să fiu găzduit în vreun cătun de munte şi aş plăti un sătean de acolo să îmi arate locurile frumoase. E adevărat că după sau înainte de asta aş alege să mă duc prin Deltă, să vizitez minunatele scupturi naturale în stâncă din munţi (cum ar fi Babele sau Sfinxul) şi aş face o tură fără să mă grăbesc pe Transfăgărăşan, să am timp să admir tot peisajul. Aş putea trece şi pe la nişte mănăstiri, să aflu o părticică de istorie şi chiar dacă am zis că mă voi feri de marile oraşe, tot nu aş rezista tentaţiei de a străbate centrul istoric al Sibiului sau Braşovului... e cam greu să cuprinzi toată aceste locuri într-o singură vacanţă, dar ar putea fi încercat...
Oricum, am auzit de undeva o vorbă drăguţă: "Înainte să începi să mergi prin alte ţări, mai bine află mai întâi cu ce se mândreşte ţara ta", deoarece de multe ori mersul prin străinătate a devenit doar o modă... şi la noi ar putea avea multă lume (mai ales iubitorii de natură) ce să vadă, doar că la noi nimic nu este promovat cum sunt promovate alte locuri din Europa sau din lume...

| ralucaralu a răspuns:

Anglia, Scotia...
Greu de ales, Europa e minunata!

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Germania.

| Emeraude explică:

@CasandraStar: nu am auzit de destinatie, insa daca spui tu, inseamna ca e frumos acolohappy.
@Flash: ai dreptate insa cel mai tentant detaliu e cel legat de faptul ca acolo nu mori de cald pe vremea astahee hee.
@anyka18: o alegere inteligentawinking.
@Alexandru: nici eu nu suport frigul, in general iarna, am vizitat Norvegia si este cu adevarat superba! Dupa cum ai spus, spiritul acela viking chiar s-a pastrat in timp. Aerul intr-adevar este proaspat, revigorant, iar strazile sunt foarte curate happy.
@imortal: nu mi-am luat niciun concediulaughing, nu sunt in stare, cred ca trebuie sa treaca ceva timp pana sa fac o schimbare in viata mea, chiar si sa plec intr-o vacanta. Vroiam doar sa ajut un coleg care nu stie ce destinatie de vacanta sa-si aleaga. Multumesc oricum!

| Emeraude explică:

@imortal, dar esti grijiuliu, nu gluma laughing). Cu ce ma bati? Cu scandura de la pat?rolling on the floor))))

| Emeraude explică:

@Claudiu: frumoasa alegere happy.
@imortal: Nu stiai ca nu e frumos sa dai intr-o femeie nici macar c-o floare?!

| Emeraude explică:

@Raul9004: ai dreptate, intai trebuie sa ne cunoastem tara si valorile ei, insa atata timp cat ele nu sunt promovate la adevarata lor valoare, de unde sa stim noi, romanii, unde sa mergem mai intai? Ne e mai simplu sa vizitam locuri despre care am auzit lucruri frumoase, decat sa ne convingem de proastele, sau de ce nu, bunele servicii oferite in Romania.

@imortal: obisnuiesti sa bati femeile, asa, din dragoste?laughing

| Emeraude explică:

Stai linistit, stau bine cu psihicul laughing.

| Emeraude explică:

De obicei cedeaza cel care ma provoaca.happy

| Flash a răspuns:

Londra, e curata, e frumoasa, nu mori de cald, ai ce vizita, se vorbeste numai engleza, etc.

| anyka18 a răspuns:

Paris-cel mai romantic loc posibilhappy

| Casandra a răspuns:

Italia, la marea Liguarica... e super acolo

| buzz_4172 a răspuns:

As alege Venetia, pentru ca aceasta tara exprima ceva deosebit, elegant si rafinat... fundita?!?

| imortal a răspuns:

Haha te-ai gandit in sfarsit la concediu tongue felicitari...pai as putea sa iti recomand turcia, grecia, elvetia, spania... daca vrei cu adevarat un raspuns complet anunta-ma si il voi intreba mai amanuntit pe cumnatul meu care a vizitat foarte mult Europa atat la munk cat si la concediu. vb aici sau imi lasi un mesaj. da vezi cate zile de concediu iti iei, sa nu fie nici prea multe ca ma supar tongue

| imortal a răspuns:

X-( te battt

| imortal a răspuns:

Nnnnuj cu ce te bat at wits' end, dar trebuie sa gasesc eu ceva sa te satur tongue laughing

| imortal a răspuns:

Nu si daca din dragoste smug aha te-am prins aici

| imortal a răspuns:

La capwinking, sunt foarte insistent. de multe ori chiar plictisitor, nu crezi?

| imortal a răspuns:

Deci sa vedem cat rezisti :phbbbbt

| anna7_4794 a răspuns:

Insulele Canare (e mai aproape de Africa dar apartin Spaniei deci tot Europa). Am mai fost acolo si mi-a placut foarte mult : oceanul rece, palmierii, piscina hotelului, restaurantele in apropierea plajei (mai ales seara sa vezi stelele si sa auzi valurile spargandu-se la mal...) si nu in ultimul rand faptul ca am fost acolo impreuna cu familia.