| Here4u a întrebat:

Ce e aia menstruatie?

Răspuns Câştigător
| Mooonsure a răspuns:

Ciclul.Acel lichid rosu, sangele ce-l dai afara (sper ca stii pe ce cale) in fiecare luna.

11 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Scurgerea periodica prin vagin de mucoasa uterina si de sange survenind la femeia neinsarcinata, intre pubertate si menopauza.

http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/menstruatie_4160

E ciclu

| vali1985 a răspuns:

Menstruatia este o hemoragie fiziologica din mucoasa uterina.

| ÐÿÅ a răspuns:

Cati ani ai? happy

| NoShit a răspuns:

Bine că ştii ce-i aia emo.

| DarkBlood32 a răspuns:

Sânge din păsărică lunar la fete dând semne că pot face copil.

| YONTU a răspuns:

Prin mestruatie inteleg o hemoragie fiziologică din mucoasa uterină, care apare la femeia adultă în mod regulat și periodic, începând din epoca pubertății, cu întreruperi temporare în perioadele de sarcină și de alăptare, și până la menopauză, când dispare definitiv. Sau pe limba romana, iti vine ciclul!

| noname2021 a răspuns:

Atata lucru nu stii?

| Differentx13 a răspuns:

Menstruația este manifestarea cea mai vizibilă a ciclului menstrual la femei, fiind reprezentată de o hemoragie fiziologică din mucoasa uterină, care apare la femeia adultă. Se produce regulat și periodic, aproximativ la 4 săptămâni, exceptând perioada de sarcină și de alăptare, durând în general între trei și șapte zile. Apare la pubertate ca urmare a modificărilor ciclice morfofuncționale și hipofizoovariene.

| Mooonsure a răspuns:

Mersi mult!

| TsSoFoOLiTa a răspuns:

Menstruatia se refera la eliminarea ovulului nefecundat si a mucoasei uterine. Femeile au menstruatie lunar, de la pubertate pana la menopauza.

In cazul in care ovulul este fecundat ca urmare a intalnirii cu un spermotozoid si are loc nidatia in peretele uterin, femeia este gravida si menstruatia nu mai apare.

| Miickeii a răspuns:

Menstruație? rolling on the floor e ce le vine la fete 1 dată pe lună toată lumea știe big grin se mai numește și " ciclu„ big grin.