| ------ a întrebat:

Ce este lichidul preejaculator?

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Din momentul erectiei penisul secreta un lichid mucoid (lichid pre-ejeculator) cu rol de lubrifiere (si vaginul secreta un lichid cu rol de lubrifiere). Acest lichid mucoid are rol de a ajuta in timpul actului sexual, copulatia. Acest lichid nu este sperma dar poate contina spermatozoizi care sa faca o figura urata, daca nu esti atent si protejat si nu este momentul pentru o sarcina.

pa, pa.

| Doar1îngeR a răspuns:

Lichidul pre-ejaculator este lichidul eliberat de organele genitale masculine exact inainte de eliberarea spermei.
Acest lichid CONTINE spermatozoizi!

| Andreea_1642 a răspuns:

Rolul lichidului este acela de a lubrifia traseul uretrei inaintea ejacularii si de a neutraliza aciditatea din uretra masculina si pe cea din mediul vaginal. Motivul e ca aceasta aciditate ofera un mediu in care spermatozoizii nu pot trai. Deci lichidul prespermatic participa la protectia spermatozoizilor.winking